Rośnie gniew na USA w krajach arabskich. "Srogo przegrywamy"
Administracja Joe Bidena otrzymuje ostrzeżenia od amerykańskich dyplomatów w krajach arabskim, że jej silne wsparcie dla niszczycielskiej i śmiercionośnej kampanii wojskowej Izraela w Gazie wywołuje gniew. W jednej z depesz napisano wprost, że USA "tracą arabskie społeczeństwa na pokolenie".
Telewizja CNN cytuje wiadomości wysyłane z ambasad w Omanie i Egipcie, opisujące zaostrzające się antyamerykańskie nastroje w tych krajach.
"Srogo przegrywamy na polu bitwy przekazu" - napisano w depeszy z Muskatu, której autor ostrzegł, że poparcie dla izraelskiej kampanii w Gazie doprowadzi do "utraty przez nas arabskich społeczeństw na całe pokolenie". Dyplomaci z Kairu cytują tymczasem komentarze lokalnej prasy, w rodzaju: "okrucieństwo prezydenta Bidena i pogarda dla Palestyńczyków prześciga wszystkich poprzednich prezydentów USA".
"Konflikt rozniecił publiczny gniew"
W podobnym tonie w środę wypowiedziała się wiceszefowa dyplomacji USA odpowiedzialna za Bliski Wschód, Barbara Leaf. Występując przed komisją spraw zagranicznych Izby Reprezentantów, oceniła, że gniew świata arabskiego "jest czymś, z czym będziemy musieli sobie poradzić.
- Powiem bardzo szczerze, ten konflikt rozniecił ogromny publiczny gniew wobec Izraela i wobec nas - powiedziała.
Według doniesień mediów polityka administracji wobec konfliktu budzi głośny sprzeciw części amerykańskich dyplomatów w Departamencie Stanu. Telewizja CBS News podała, że grupa dyplomatów wysłała przynajmniej jedną formalną skargę, akcentując swoją niezgodę na obecną politykę. Kierownictwo resortu miało odbyć kilka sesji dyskusyjnych m.in. z pracownikami ambasad w krajach arabskich. Wcześniej w ramach publicznego protestu z Departamentu odszedł jeden z dyrektorów resortu, odpowiedzialny m.in. za transfer broni, Josh Paul.
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski