Trwa ładowanie...
d3nd6oa
IAR

Rośnie fala antysemityzmu w Austrii

• W Austrii rośnie liczba ataków na Żydów • Wynika to z raportu opublikowanego przez austriacką organizację Forum przeciwko Antysemityzmowi
Share
Rośnie fala antysemityzmu w Austrii
Źródło: AFP, Fot: MENAHEM KAHANA
d3nd6oa

W roku ubiegłym wzrost liczby antyżydowskich ataków wyniósł 82 proc. w stosunku do roku poprzedniego, natomiast w porównaniu z rokiem 2013 jest to 239 proc. Jako ataki wymierzone w Żydów traktuje się nie tylko przemoc fizyczną, ale także rasistowskie uwagi, publikacje w internecie czy groźby.

Znacznie zmniejszyła się natomiast liczba bezpośrednich fizycznych ataków skierowanych przeciwko Żydom. W 2015 roku odnotowano jedynie dwa takie przypadki, rok wcześniej było ich dziewięć. Poprawę sytuacji tłumaczy się lepszym zabezpieczeniem żydowskich instytucji.

Mówiąc o przyczynach wzrostu agresywności wobec Żydów, analitycy Forum zwracają uwagę, że najczęściej chodzi o konflikty o podłożu kulturowym. Jednakże w wielu przypadkach trudno jest ustalić, czy chodziło o działalność ekstremalnej prawicy bądź lewicy, czy były to raczej incydenty wynikające z napięć między środowiskiem żydowskim a muzułmańskim.

d3nd6oa

Podziel się opinią

Share
d3nd6oa
d3nd6oa
Więcej tematów