Trwa ładowanie...
d2i8ozw

Rosjanie zatopili swoje okręty. Odcięli drogę Ukraińcom

Rosja zatopiła dwa swoje okręty, by zablokować tor wodny Ukraińcom. Miało do tego dojść do tego w nocy, na najgłębszym jeziorze na Krymie Donuzław, gdzie jest miejsce stacjonowania floty ukraińskiej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosjanie zatopili swoje okręty. Odcięli drogę Ukraińcom
(AFP)
d2i8ozw

Na jeziorze Donuzław Rosjanie zatopili jednostki należące do ich Floty Czarnomorskiej: "Oczakowo" - służącą do zwalczania okrętów podwodnych, oraz okręt ratowniczy "Szachtar". Taką informację podał na Facebooku Dmitry Tymczuk, szef ukrańskiego Centrum Studiów Wojskowo-Politycznych. Dzięki tej operacji Rosjanie zablokowali Ukraińcom tory wodne w kierunku Odessy.

Jak relacjonuje Tymczuk, obie jednostki sprowadzono na miejsce specjalnie po to, by je tam zatopić. Okręt Oczakowo został doholowany prosto ze stoczni remontowej w Sewastopolu, mimo nieukończonego jeszcze remontu.

Zatopione okręty mają 41 i 29 lat.

d2i8ozw

Według wspomnianego źródła rosyjska flota zacieśniła też blokadę zatok Sewastopolskiej i Streleckiej, gdzie również stoją ukraińskie okręty.

Wcześniej o zatopieniu "Oczakowa" powiadomiła agencja UNIAN. Źródło wojskowe w Sewastopolu poinformowało agencję, że w środę wieczorem rosyjscy żołnierze przyholowali krążownik do przesmyku między jeziorem Donuzław a Morzem Czarnym. Potem, według niepotwierdzonych informacji, rozległ się odgłos wybuchu i okręt poszedł na dno.

Wcześniej - jak pisze UNIAN - posterunek obserwacyjny marynarki wojennej Ukrainy został "oślepiony" przez reflektory rosyjskich okrętów. Wspomniane źródło dodało, że głębokość akwenu w miejscu, gdzie zatopiono krążownik, wynosi 9-11 metrów.

Źródło: IAR/pravda.com.ua/PAP

d2i8ozw

Podziel się opinią

Share

d2i8ozw

d2i8ozw
Więcej tematów