Trwa ładowanie...

Rosjanie montują laboratoria w Ukrainie. "Chcą ratować generałów" [RELACJA NA ŻYWO]

Wojna w Ukrainie. Rosjanie przygotowują się na czarny scenariusz. - Sprowadzili do tymczasowo okupowanego Melitopola mobilne laboratoria chemiczne - przekazał burmistrz miasta Iwan Fiodorow. Jego zdaniem laboratoria sprowadzono, by ratować generałów w razie wypadku w elektrowni jądrowej w Zaporożu. - Mówią o ludności cywilnej, o której na pewno nie myślą - dodał burmistrz. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Share
Artyleria w Ukrainie [zdj. ilustracyjne]Artyleria w Ukrainie [zdj. ilustracyjne]Źródło: Getty Images, fot: 2019 Maxar
d4079a0
  • • Rosjanie sprowadzili mobilne laboratoria chemiczne do tymczasowo okupowanego Melitopola. Zdaniem burmistrza miasta Iwana Fiodorowa laboratoria sprowadzono, by ratować generałów w razie wypadku w elektrowni jądrowej w Zaporożu. 

  • • Po wybuchach na Krymie Rosja najwyraźniej wycofuje stamtąd swoje myśliwce, aby uchronić je przed atakami. Na terytorium Rosji siły zbrojne przerzuciły już 10 swoich myśliwców z Krymu. Od czasu inwazji rosyjskiej na Ukrainę półwysep jest zapleczem wojsk rosyjskich atakujących terytoria południowej Ukrainy. 

  • • Most Antonowski w ogniu. Ukraińskie siły zbrojne kolejny dzień bombardują kluczową dla Rosjan przeprawę między okupowanym Chersoniem i wschodem. 

  • Stany Zjednoczone posiadają informacje, z których wynika, że Iran wesprze Rosję w działaniach wojennych na Ukrainie, dostarczając jej nawet kilkaset dronów, w tym także uzbrojonych - oznajmił doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.
Trwa łączenie
22:33, 26.08.2022

Sytuacja wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, której dwa bloki zostały w piątek ponownie podłączone do ukraińskiej sieci, pozostaje bardzo niebezpieczna – oświadczył prezydent Ukrainy Wolodymyr Zełenski w przemówieniu zamieszczonym wieczorem w sieciach społecznościowych.

22:23, 26.08.2022

Jak podaje serwis Hromadske, jest to obóz "Młody Desantowiec" rosyjskiej  organizacji młodzieżowej o charakterze paramilitarnym, Junarmia.  Uczestnicy uczą się jak składać i rozkładać broń, strzelać i posługiwać  się spadochronem. 

22:13, 26.08.2022

W miejscowości Mełekine pod Mariupolem zorganizowano obóz, na którym "piorą mózgi, uczą strzelać i nienawidzić Ukrainy" - pisze rada w komunikatorze Telegram. "Kolaboranci próbują robić z mariupolskich dzieci Hitlerjugend" - ocenia.

22:05, 26.08.2022

W okolicach okupowanego Mariupola, na południowym wschodzie Ukrainy, Rosjanie i kolaboranci zorganizowali obóz, na którym uczą dzieci strzelać - informuje w piątek mariupolska rada miejska, lojalna wobec władz w Kijowie.

21:51, 26.08.2022

Dmitrij Miedwiediew poinformował o przygotowaniu projektu ustawy dotyczącej warunków wjazdu i pobytu cudzoziemców w Rosji. Podkreślił, że w dziedzinie polityki migracyjnej kraj pracuje obecnie w innych warunkach niż kilka lat temu.

21:41, 26.08.2022

Drugi blok Zaporoskiej Elektrowni Atomowej został w piątek wieczorem podłączony do ukraińskiej sieci energetycznej - poinformował państwowy koncern Enerhoatom na Telegramie. Wcześniej tego dnia podłączony został pierwszy blok.


O godz. 21.15 czasu lokalnego (godz. 20.15 w Polsce) "także drugi z zatrzymanych wczoraj bloków energetycznych Zaporoskiej Elektrowni Atomowej został podłączony do sieci" - podał Enerhoatom. Jak podkreślono, nie ma żadnych zastrzeżeń do pracy urządzeń i systemu bezpieczeństwa. 


Kilka godzin wcześniej, o godz. 14.04 (godz. 13.04 w Polsce), podłączono do ukraińskiej sieci pierwszy wyłączony w czwartek blok.


Dzięki temu Zaporoska Elektrownia Atomowa, "mimo licznych prowokacji okupantów nadal pracuje w systemie energetycznym Ukrainy i zaspokaja potrzeby naszego kraju na energię elektryczną" - podkreśla Enerhoatom.

21:30, 26.08.2022

"Wolność i równość narodów to jedyna obrona przed zagrożeniem imperializmu" - pod takim tytułem włoski dziennik "Il Messaggero" opublikował w piątek na swojej stronie internetowej tekst ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua. Podkreślił on, że rosyjska agresja na Ukrainę stała się dla Europy momentem przebudzenia i pogłębionej refleksji nad przyszłością kontynentu.

21:23, 26.08.2022

Wybuchy w Eupatorii na okupowanym przez Rosjan Krymie. Na nagraniu widać, jak działa rosyjska obrona przeciwlotnicza.

21:11, 26.08.2022

Rosja rozpowszechnia dezinformację na temat sytuacji na Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - oświadczył naczelny dowódca sił zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny w piątkowej rozmowie z przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generałem Markiem Milleyem.


Załużny poinformował w serwisie Telegram, że otrzymał od swojego rozmówcy zapewnienie o niezachwianym wsparciu ze strony prezydenta USA Joe Bidena, obu izb parlamentu i amerykańskiego narodu. Generał podziękował za kolejny pakiet pomocy od USA i konsekwentne wsparcie dla ukraińskiej walki o niepodległość.

20:57, 26.08.2022

Dyrektor generalny firmy Baykar, Haluk Bayraktar, powtórzył, że nie będzie sprzedawać swoich dronów Rosji, ponieważ "pieniądze nie są priorytetem", a "Ukraina jest przedmiotem niesprawiedliwego, agresywnego i nierozsądnego ataku" - pisze ukraiński resort obrony.

20:47, 26.08.2022

Wieńce, znicze oraz polski hymn - w ten sposób uczestnicy XXII Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego uczcili w piątek pamięć polskich żołnierzy pochowanych na Cmentarzu Orląt we Lwowie. To miejsce, w którym serce każdego Polaka bije mocniej - powiedział Polskiej Agencji Prasowej ks. prof. Waldemar Cisło, który modlił się z motocyklistami.

20:38, 26.08.2022

"Radio Liberty" opublikowało nagranie przedstawiające konsekwencje uderzenia rosyjskiej rakiety w budynek mieszkalny w Słowiańsku w obwodzie donieckim.

20:20, 26.08.2022

Pełniący obowiązki szefa Instytutu Szkolenia Kadr Prawnych Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) został zatrzymany w związku z podejrzeniem zdrady stanu - poinformowała Prokuratura Generalna Ukrainy. "Podejrzany w lutym i marcu 2022 roku namawiał żołnierzy, by nie stawiali oporu państwu-agresorowi i przechodzili na stronę wroga" - twierdzi Prokuratura Generalna. Nazwiska zatrzymanego nie podano.

20:11, 26.08.2022

Ukraina zakupiła leki niezbędne w razie wypadku w elektrowni jądrowej w Zaporożu - poinformował szef resortu zdrowia  Viktor Liashko. Zachęcił Ukraińców, aby nie kupowali leków zawierających jod, bo państwo zapewni wszystko, co konieczne. 

19:59, 26.08.2022

Wspieramy Ukrainę i będziemy wspierać dopóki nie wygra, czyli Rosja nie wycofa się z ukraińskiego terytorium - mówił na Campusie Polska Przyszłości Mark Brzezinski. Każdy despota, który myślał o wojnie, widząc reakcję Zachodu jeszcze raz sprawę przemyśli - dodał Rafał Trzaskowski.


Rozmowa ambasadora USA w Polsce Marka Brzezinskiego i prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego otworzyła w piątek drugą edycję Campusu Polska Przyszłości, który odbywa się w Olsztynie.

19:47, 26.08.2022

Kazachstan popiera plany relokacji ponad 250 międzynarodowych firm, które wycofały się z Rosji - poinformował premier Kazachstanu Alichan Smaiłow. Premier przekazał, że takie firmy jak Skoda, oddziały medyczne General Electric i Philips oraz Honeywell już przeniosły swoje przedstawicielstwa z Rosji do Kazachstanu albo są w trakcie ich przenoszenia.

19:25, 26.08.2022

Do tymczasowo okupowanego Melitopola Rosjanie sprowadzili mobilne laboratoria chemiczne - przekazał burmistrz Melitopola Iwan Fiodorow. Jego zdaniem laboratoria sprowadzono, aby ratować generałów w razie wypadku w elektrowni jądrowej w Zaporożu. 


"Przywieźli 10 laboratoriów znajdujących się na terenie jednego ze szpitali w Melitopolu. Wszyscy je widzieli. Laboratoria te, naszym zdaniem, zostały sprowadzone do miasta, aby ratować swoich oficerów i generałów w przypadku uwolnienia promieniowania w ZNPP. Mówią o ludności cywilnej, o której na pewno nie myślą" - powiedział burmistrz.  


Fiodorow dodał również, że zachodzi ciągła rotacja sprzętu wojskowego Rosjan. Przez obrzeża miasta codziennie przejeżdża duża liczba pojazdów. Wcześniej informowano, że agresor wykorzystuje miasto jako kwaterę główną do rozmieszczania sprzętu wojskowego. 

19:05, 26.08.2022

Siły ukraińskie uderzyły w most Dariivskyi pod Chersoniem. Dowództwo Operacyjne "Południe" poinformowało, że most nie działa. Według ekspertów wojskowych, ukraińskie ataki na trzy główne mosty na rzece Dniepr wyraźnie wpłynęły na skuteczność bojową Rosji - podaje The Kyiv Independent.

18:57, 26.08.2022

Wereszczuk przekazała, że od początku sierpnia w ramach obowiązkowej ewakuacji z kontrolowanej przez władze w Kijowie części obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy wyjechało ponad 10 tys. osób, z czego jedną trzecią stanowiły dzieci. Podkreśliła, że w tym czasie wyjechało też około tysiąca osób mających trudności z poruszaniem się i starszych. - To bardzo ważne, bo właśnie one byłyby na pewno w śmiertelnym niebezpieczeństwie podczas zimy w obwodzie donieckim - oznajmiła. 

18:31, 26.08.2022

Władze Ukrainy szykują przymusową ewakuację z trzech kolejnych obwodów: charkowskiego na północnym wschodzie kraju oraz zaporoskiego i mikołajowskiego na południu - poinformowała wicepremier Iryna Wereszczuk w ukraińskiej telewizji.

18:20, 26.08.2022

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak zatwierdził umowy wykonawcze na zakup czołgów i samobieżnych armatohaubic od Korei Południowej. 

18:12, 26.08.2022

Przesiedleńcy, którzy ewakuowali się z niebezpiecznych regionów na inne tereny Ukrainy, zostaną ulokowani na zimę m.in. w placówkach oświatowych, które przejdą na naukę zdalną - poinformowała wicepremier i minister ds. reintegracji czasowo okupowanych terenów Ukrainy Iryna Wereszczuk.

18:06, 26.08.2022

Ukraina apeluje do UNESCO: Rosja wykorzystuje edukację jako narzędzie opresji. Rzecznik MSZ Ołeh Nikolenko poinformował, że Rosjanie na okupowanych terenach grożą rodzicom umieszczeniem dzieci w sierocińcach, jeśli nie zapiszą ich do zajętych przez Rosjan szkół - podaje The Kyiv Independent. 

18:00, 26.08.2022

W gminie Aluksne, na północnym wschodzie Łotwy, zniknął obiekt gloryfikujący reżim sowiecki, który miał być zdemontowany. Po pomniku został tylko cokół. Władze zawiadomiły policję o zniknięciu monumentu.

17:54, 26.08.2022

Ukraińcy bronią dzielnie swojego kraju, a tym samym również bezpieczeństwa Polski i Europy - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Podkreślił również, że wojna na terenie Ukrainy zaczęła się wiele lat wcześniej, od ataku na Krym.

17:47, 26.08.2022

Pożar w Awdijewce w obwodzie donieckim po rosyjskim ostrzale. 

Źródła: Twitter, Facebook, BBC Ukraina, Ukrainska Prawda, Kanal24, Unian, Ukrinform, Interfax-Ukraina, PAP, Telegram

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4079a0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d4079a0
Więcej tematów