Trwa ładowanie...
ycipk-41y0kp

Rosjanie mają stanąć przed holenderskim sądem. Są oskarżeni o zestrzelenie pasażerskiego samolotu

Śledczy w Holandii oskarżyli 4 mężczyzn o zestrzelenie rejsowego samolotu MH17 nad wschodnią Ukrainą w 2014 r. Rosjanie i Ukrainiec mają odpowiedzieć za zamordowanie 298 ludzi. Wystawiono międzynarodowe listy gończe.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ukraińscy pracownicy służb ratowniczych zbierający szczątki ofiar zestrzelenia lotu MH17
Ukraińscy pracownicy służb ratowniczych zbierający szczątki ofiar zestrzelenia lotu MH17 (AFP/EAST NEWS)
ycipk-41y0kp

Podczas konferencji prasowej członkowie międzynarodowego zespołu dochodzeniowego (JIT) przedstawili wyniki śledztwa w sprawie katastrofy malezyjskiego samolotu rejsowego z Amsterdamu do Kuala Lumpur. Lot MH17 z 298 osobami na pokładzie został zestrzelony nad wschodnią, kontrolowaną przez prorosyjskich separatystów częścią Ukrainy 17 lipca 2014 r.

Już wcześniej ustalono, że Boeinga 777 strąciła rakieta SA-11 (BUK M1) należąca do 53. brygady przeciwlotniczej armii rosyjskiej. Według holenderskiej policji w chwili zdarzenia system prawdopodobnie obsługiwany był przez żołnierzy rosyjskich. Wilbert Paulissen, szef policji holenderskiej, powiedział, że "znaczącą rolę" w tragedię odegrali czterej mężczyźni: Igor "Striełkow" Girkin, Siergiej Dubinskij, Oleg Pulatow i jedyny Ukrainiec, Leonid Charczenko.

- Dowody, na których opierają się tej podejrzenia zostaną przedstawione podczas postępowania karnego, a następnie sędzia wyda wyrok – powiedział Paulissen. – Podejrzani są niewinni do czasu udowodnienia im winy w sądzie.

ycipk-41y0kp

Zobacz także: Komisja ds. VAT. Tusk odpowiada na pytanie o Morawieckiego i Kaczyńskiego

Striełkow, były pułkownik wywiadu rosyjskiego, w lipcu 2014 r. pełnił funkcję ministra obrony tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, czyli opanowanego przez separatystów obwodu graniczącego z Rosją, nad którym zestrzelono MH17. Dubinskij, oficer rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, był zastępcą Striełkowa. Z kolei Pulatow, były żołnierz Specnazu, pełnił funkcję wiceszefa wywiadu DNR. Z kolei Charczenko, cywil bez doświadczenia wojskowego, dowodził batalionem zwiadu, na którego terenie zestrzelono samolot.

Rosja wszystkiemu zaprzecza

ycipk-41y0kp

Wszyscy czterej mężczyźni będą ścigani przez Interpol międzynarodowymi listami gończymi. Z uwagi na to, że maszyna leciała z Amsterdamu i fakt, iż aż 193 ofiary były obywatelami Holandii, rozprawa ma odbywać się zgodnie z prawem tego kraju. Pierwsze posiedzenie sądu zaplanowano na 9 marca 2020 r.
Striełkow, który obecnie mieszka w Moskwie i głośno krytykuje prezydenta Putina za odwrócenie się od separatystów, twierdzi, że milicja DNR nie ponosi odpowiedzialności za tragedię MH17. Dubinskij także się nie przyznaje i nie zamierza stawić się przed sądem.

Moskwa wielokrotnie zaprzeczała jakimkolwiek oskarżeniom twierdząc, że żadne systemy rakiet przeciwlotniczych nie przekroczyły nawet granicy rosyjsko – ukraińskiej. Szef dyplomacji Kremla Siergiej Ławrow twierdził nawet, że śledztwo JIT jest nieobiektywne i motywowane politycznie.

Z kolei Holandia i Australia, wśród ofiar było 27 obywateli tego kraju, oficjalnie obarczają Rosję odpowiedzialnością za tragedię. Kilka rządów krajów, których obywatele zginęli w MH17, zobowiązało się finansować ściganie ludzi odpowiedzialnych za zestrzelenie samolotu i zamordowanie 298 ludzi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-41y0kp
Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-41y0kp

ycipk-41y0kp
ycipk-41y0kp
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów