Trwa ładowanie...
d3l8d8s

Rosjanie będą mieli własny internet. I to już niedługo

Rosyjskie ministerstwo obrony pracuje nad własną siecią internetową. Według dziennika "Izwiestia”, projekt będzie gotowy za około dwa lata. Nowe rozwiązanie budzi spore kontrowersje.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pomysł rosyjskiego MON jest szeroko krytykowany
Pomysł rosyjskiego MON jest szeroko krytykowany (Fotolia)
d3l8d8s

Duma Państwowa przyjęła projekt ustawy o tak zwanej "izolacji rosyjskiego internetu od globalnej sieci". Część rosyjskich ekspertów twierdzi, że odcięcie rosyjskiego segmentu od światowej sieci jest możliwe, ale bardzo kosztowne i niekorzystne ekonomicznie.

Jak podaje "Izwiestia", jeszcze w tym roku rosyjskie MON zamierza położyć łącza światłowodowe w Arktyce. Wewnętrzna sieć resortu obrony ma mieć swoją wyszukiwarkę internetową oraz odrębny system identyfikacji użytkowników. Serwery również mają należeć wyłącznie do rosyjskiego ministerstwa obrony.

d3l8d8s

Sieć będzie całkowicie odizolowana od światowego internetu i nie będzie żadnej możliwości, która pozwalałaby na ewentualną wymianę danych. Przeciwko takiemu rozwiązaniu protestują internauci oraz obrońcy praw człowieka, którzy sugerują, że może ono prowadzić do drastycznego ograniczenia wolności słowa. Rosyjska opozycja twierdzi nawet, że "suwerenny internet" będzie stanowił kolejne narzędzie do inwigilacji obywateli.

Źródło: IAR

Zobacz także: Giertych wbija szpilkę Kaczyńskiemu. Jacek Sasin: ręce opadają!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3l8d8s

Podziel się opinią

Share

d3l8d8s

d3l8d8s
Więcej tematów