Trwa ładowanie...

Rosja wprowadza nową grupę taktyczną. Trwa gromadzenie sił [RELACJA NA ŻYWO]

Czwartek to 162. dzień wojny w Ukrainie. Rosja wzmacnia siły w dwóch obwodach na południu Ukrainy. Na kierunku zaporoskim utworzyli nową batalionową grupę taktyczną. W czwartek w polskim Łasku wylądowały specjalne myśliwce z USA, które wysłano do naszego kraju w ramach misji NATO. Po rosyjskim ostrzale Torecka zginęło osiem osób, a cztery zostały ranne. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Armia rosyjska wzmacnia swoje siły w obwodach chersońskim i zaporoskim na południu UkrainyArmia rosyjska wzmacnia swoje siły w obwodach chersońskim i zaporoskim na południu UkrainyŹródło: Getty Maxar Technologies, fot: 2019 Maxar
d3ql1rf
d3ql1rf


  • • Rosja wzmacnia siły w dwóch obwodach na południu Ukrainy. Na kierunku zaporoskim utworzyli nową batalionową grupę taktyczną. Spora część żołnierzy przerzucana jest w rejon Melitpola.

  • • Co najmniej osiem osób poniosło śmierć, a cztery zostały ranne w czwartek w wyniku ostrzelania przez siły rosyjskie przystanku komunikacji miejskiej w Torecku w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - przekazał szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko.

  • •  W czwartek w Łasku wylądowały myśliwce F-22 Raptor z USA.  Maszyny przyleciały do Polski w ramach misji Sojuszu  Północnoatlantyckiego. 

  • • Sztab Generalny armii Ukrainy w najnowszym raporcie przekazał, że Rosjanie symulują zły stan zdrowia, a także się samookaleczają, aby przestać walczyć i wrócić na terytorium Rosji.

  • • "Ukraińska Prawda" poinformowała o tym, że "Białoruś sprawdza gotowość bojową swojej armii". 
Trwa łączenie
00:04, 05.08.2022

- Rzekome problemy z żywnością w Polsce Kreml wpisuje w antyukraińską propagandę i  dezinformacyjne działania - ostrzega rzecznik prasowy ministra  koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn i publikuje listę celów  propagandy Kremla wymierzoną w Polskę.

23:33, 04.08.2022

Ostrzał Charkowa.

23:02, 04.08.2022

W piątek z portów Ukrainy, według planów, mają wypłynąć trzy kolejne statki ze zbożem - poinformował w czwartek minister obrony Turcji Hulusi  Akar. Dodał, że do ukraińskich brzegów zmierza też pierwszy pusty statek, który wpłynął na Morze Czarne po wybuchu wojny, by odebrać zboże z Ukrainy.

Turecki minister nie przekazał, z których konkretnie ukraińskich portów mają  wypłynąć w piątek statki. Zaznaczył, że trzy transporty udało się zorganizować dzięki "intensywnej pracy" Wspólnego Centrum Koordynacyjnego w Stambule.

22:46, 04.08.2022

Strategia globalistycznych przywódców prowadzi do eskalacji i wydłużenia  wojny na Ukrainie - oświadczył w czwartek premier Węgier Viktor Orban podczas konferencji konserwatystów Conservative Political Action Committee (CPAC) w Dallas w Teksasie. Wezwał przy tym do negocjacji między USA i Rosją. 

22:18, 04.08.2022

Amnesty International próbuje "objąć amnestią" kraj będący agresorem i  przerzucić odpowiedzialność na ofiarę - oświadczył w czwartek wieczorem  prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując raport tej międzynarodowej organizacji pozarządowej. 

East News
21:49, 04.08.2022

W wyniku dzisiejszego ostrzału Doniecka zginęło osiem osób, w tym 12-letnia dziewczynka - informuje ТРУХА.


21:24, 04.08.2022

W Charkowie słychać wybuchy - informują korespondenci Suspilne. Przewodniczący Charkowskiej Obwodowej Administracji Państwowej potwierdził ostrzał miasta i wezwał mieszkańców Charkowa do pozostania w schronach.

21:01, 04.08.2022

Ukraiński wywiad zidentyfikował współpracowników i zagraniczne statki pomagające Rosji w wyładunku 650 000 ton ukraińskiego zboża o wartości 5,4 mln dolarów. Płody rolne pochodziły z obwodów chersońskiego i zaporoskiego. Jednostki pod bandermia Syrii i Rosji oraz 5 innych państw zajmowały się przemytem.

20:52, 04.08.2022

Rząd Łotwy zawiesił w tym tygodniu obowiązywanie umowy o współpracy gospodarczej z rządem Rosji - informuje w czwartek agencja LETA, powołując się na oświadczenie MSZ w Rydze.


Porozumienie zostało zawieszone 1 sierpnia. Tego samego dnia zawieszono obowiązywanie międzyrządowej umowy o utworzeniu komisji ds. współpracy gospodarczej, naukowej, technicznej, humanitarnej i kulturalnej.


Również w poniedziałek Ryga zawiesiła zawartą w 2010 r. umowę o małym ruchu granicznym z Rosją.


Wcześniej, w maju, zawieszono też obowiązywanie umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i ochronie socjalnej rosyjskich emerytowanych wojskowych i członków ich rodzin na Łotwie - podaje LETA.


20:40, 04.08.2022

Kolejny dzień i kolejna informacja o regionie na mapie świata, w którym robi się gorąco. 


Do napięć pomiędzy Serbią a Kosowem, Chinami a Tajwanem dochodzą starcia w Górskim Karabachu. - Rosja chciałaby, by gdziekolwiek cokolwiek się wydarzy, było wiązane z nimi. Żeby mówiono, że rozdaje karty na całym świecie - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską prof. Daniel Boćkowski, ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku.


20:34, 04.08.2022

Instytut Studiów na Wojną podaje, że w mediach społecznościowych pojawiły się materiały pokazujące rosyjskie siły, które próbują naprawić most Antonowski na wschód od Chersonia. 

20:05, 04.08.2022

"W okupowanym przez Rosjan Biłowodsku w obwodzie ługańskim partyzanci ostrzelali samochód z miejscowymi władzami okupacyjnymi" - podaje Ukrinform, powołując się na szefa Ługańskiej Obwodowej Administracji Państwowej Serhija Hajdaja. 


W samochodzie miał być prokremlowski burmistrz oraz jego zastępca. Obaj mieli zostać ranni.


19:50, 04.08.2022

Szef BBN Paweł Soloch spotkał się w Waszyngtonie z kierownictwem komisji Senatu USA ds. Sił Zbrojnych oraz Spraw Zagranicznych; rozmawiał o ocenach dotyczących wojny na Ukrainie oraz potrzebie udzielania jej długoterminowego wsparcia - poinformował BBN.


Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego w środę rozpoczął dwudniową wizytę w Waszyngtonie poświęconą sytuacji w Ukrainie i jej wsparciu, realizacji postanowień szczytu NATO oraz polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej.


19:42, 04.08.2022

Stany Zjednoczone przekażą Światowej Organizacji Zdrowia 1,8 mln dolarów na wsparcie opieki zdrowotnej w Ukrainie. 

19:31, 04.08.2022

"Zachodni politycy muszą zrozumieć swoją odpowiedzialność: bycie liderem oznacza podejmowanie decyzji kierujących się nie jednym cyklem wyborczym, ale wizją przyszłości. Ceny są ważne, ale nie możemy pozostawić naszym dzieciom bardziej okrutnego świata niż wcześniej. Rosja musi zostać zatrzymana. Tyrani muszą przegrać" - napisał na Twitterze Mychajło Podolak doradca prezydenta Ukrainy.

19:12, 04.08.2022

Rzekome problemy z żywnością w Polsce Kreml wpisuje w antyukraińską propagandę i dezinformacyjne działania - powiedział w czwartek rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.


Według rosyjskiej propagandy kryzys cukrowy w Polsce ma być wynikiem napływu dużej liczby uchodźców z Ukrainy i zwiększonego przez to popytu na ten produkt - wskazał rzecznik.


Żaryn podkreślił, że zamieszczane na rosyjskich platformach informacyjnych zaczerpnięte z polskich mediów i zmanipulowane treści dotyczące np. wzrostu cen cukru w Polsce wskazują na zagrożenia dla bezpieczeństwa żywnościowego naszego kraju płynące z ich obecności.


18:54, 04.08.2022

Amerykański Sekretarz Stanu Antony Blinken ma się spoktać w Kambodży z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem.


18:51, 04.08.2022

Rosja spala gaz, którego nie wyeksportowała do Europy - poinformował w czwartek ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko, powołując się na fińskie media, według których płomień spalanego surowca widać nawet z Finlandii.


Podczas gdy Rosja zmniejsza dostawy gazu do Europy, sztucznie zwiększając ceny surowca, jej własne magazyny robią się przepełnione - podkreśla minister.


Zauważa, że w jednym z wywiadów prognozował, iż Rosja przegra na ograniczeniu dostaw do Europy i będzie zmuszona do spalania gazu. Jak dodaje Hałuszczenko, fińskie media podają, że od tygodni widać ogromny płomień zza rosyjskiej granicy.


18:39, 04.08.2022

Rosja spala gaz, którego nie wyeksportowała do Europy - poinformował w czwartek ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko, powołując się na fińskie media, według których płomień spalanego surowca widać nawet z Finlandii.


Podczas gdy Rosja zmniejsza dostawy gazu do Europy, sztucznie zwiększając ceny surowca, jej własne magazyny robią się przepełnione - podkreśla minister.


Zauważa, że w jednym z wywiadów prognozował, iż Rosja przegra na ograniczeniu dostaw do Europy i będzie zmuszona do spalania gazu. Jak dodaje Hałuszczenko, fińskie media podają, że od tygodni widać ogromny płomień zza rosyjskiej granicy.


18:21, 04.08.2022

Kanada wznawia szkolenia ukraińskich żołnierzy w ramach operacji UNIFIER. 


Szkolenia będą się odbywały w Wielkiej Brytanii. Na Ukrainę trafią też kolejne dostawy kanadyjskiej broni – poinformowała w czwartek minister obrony Kanady Anita Anand.


Od przyszłego tygodnia kanadyjski personel wojskowy będzie wysyłany do bazy w południowo-wschodniej Anglii. W szkoleniach dla nowych żołnierzy armii ukraińskiej, prowadzonych z inicjatywy rządu Wielkiej Brytanii, wspólnie z brytyjskim wojskiem weźmie udział do 255 kanadyjskich wojskowych – powiedziała Anand. 


18:05, 04.08.2022

Na stacji kolejowej w obwodzie rostowskim został zauważony chiński sprzęt wojskowy. 

18:05, 04.08.2022

Na stacji kolejowej w obwodzie rostowskim został zauważony chiński sprzęt wojskowy. 

17:51, 04.08.2022

Ukraińskie Siły Zbrojne wyzwoliły dwie osady: wieś Dmitrowka w obwodzie charkowskim i wieś Mazanowka w obwodzie donieckim.


17:45, 04.08.2022

- Ćwiczenia wojskowe w pobliżu Tajwanu są suwerennym prawem Chin -  stwierdził Dmitrij Pieskow. Rzecznik Kremla oskarżył też Stany  Zjednoczone o "sztuczne podsycanie napięć" w regionie. 

17:38, 04.08.2022

W wyniku rosyjskiego ostrzału na polach obwodu charkowskiego wybuchło 18 pożarów - podaje ukraińskie państwowe pogotowie ratunkowe.

17:29, 04.08.2022

Za kilka tygodni rozpocznie się demontaż tzw. Pomnika Zwycięstwa w Rydze; obiekt będzie usunięty w całości - zapowiedziały w czwartek władze łotewskiej stolicy. Zdemontowanie sowieckiego pomnika ma kosztować ok. 2 mln euro.


W drugiej połowie czerwca na Łotwie weszło w życie prawo zakazujące demonstrowania w przestrzeni publicznej symboliki sowieckiej i nazistowskiej oraz zobowiązujące do usunięcia do 15 listopada obiektów gloryfikujących te reżimy. Zdemontowane mają być pomniki, znaki pamięci i inne obiekty, pod którymi nie ma pochówków.


W najbliższym czasie usuniętych ma być 69 z ok. 300 sowieckich obiektów, w tym Pomnik Zwycięstwa w Rydze, którego demontaż budzi najwięcej emocji. Jego oficjalna nazwa to Pomnik żołnierzy Armii Radzieckiej - wyzwolicieli radzieckiej Łotwy i Rygi z rąk okupantów niemiecko-faszystowskich.


Zdecydowane kroki w sprawie radzieckich pomników podjął też rząd Estonii.


17:16, 04.08.2022

Francja od początku wojny przyjęła ponad 100 tysięcy uchodźców z Ukrainy – wynika z danych Urzędu ds. Imigracji i Integracji.


Apel prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o ewakuację obwodu donieckiego może zapowiadać wzrost migracji. Spośród 200 tys. Ukraińców w regionie część zapewne przyjedzie do Francji - prognozuje Leschi.


Getty Images

źródło: PAP / Reuters / Ukraińska Prawda / Radio Svoboda / TASS / Ria Novosti / Kanał 24 / Suspilne / Ria Melitopol

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3ql1rf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d3ql1rf
Więcej tematów