Trwa ładowanie...
d4atx23
syria

Rosja zestrzeli każdy samolot nad Syrią. USA na celowniku

Rosjanie podjęli radykalną decyzję po tym, jak amerykańskie siły powietrzne zestrzeliły samolot należący do armii dyktatora Baszara al-Asada. Moskwa zapowiedziała, że "potraktuje jako cel" każdy obiekt latający nad Syrią.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosja zestrzeli każdy samolot nad Syrią. USA na celowniku
(PAP, Fot: MARIJAN MURAT)
d4atx23

Atak USA na należący do wojsk Asada wojskowy samolot spowodował zaostrzenie stosunków dyplomatycznych pomiędzy Stanami i Rosją. Główną konsekwencją było zawieszenie specjalnego kanału dyplomatycznego pomiędzy mocarstwami, stworzonego z myślą o koordynowaniu działań przeciwko Państwu Islamskiemu.

Rosjanie poszli jednak o krok dalej. Poza zawieszeniem łączności z Waszyngtonem zapowiedziano również działania odwetowe wobec wojsk USA. Rosyjski minister obrony zaznaczył, że od tej pory wszystkie amerykańskie jednostki wojskowe, które znajdą się w rejonie działań armii rosyjskiej będą określane jako potencjalny cel. Chodzi m.in. o samoloty, drony czy systemy rakietowe.

Amerykański myśliwiec F-18 zestrzelił syryjski samolot Su-22, który zrzucił bomby na pozycje kurdyjskich bojowników oblegających Rakkę, stolicę kalifatu. To pierwsza od 1999 r. walka powietrzna z udziałem amerykańskiego samolotu przeciwko maszynie pilotowanej przez człowieka. Damaszek twierdzi, że syryjski samolot atakował islamistów i tym samym oskarża Waszyngton o wspieranie kalifatu. Więcej o napięciach na Bliskim Wschodzie i roli Iranu w konflikcie syryjskim pisaliśmy tutaj.

d4atx23

Podziel się opinią

Share
d4atx23
d4atx23
Więcej tematów