Rosja zerwała traktat CFE. Decyzja weszła w życie o północy
Rosja formalnie wycofała się z traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie (CFE), który został zawarty w 1990 r., pod koniec zimnej wojny. Powodem decyzji, według Moskwy, mają być działania związane z rozszerzaniem NATO o kolejnych członków. Proces ostatecznego wycofania się z porozumienia trwał od kilkunastu lat.
Rosja obwiniła Stany Zjednoczone oraz NATO o podważanie bezpieczeństwa, mimo traktatu zawartego rok po upadku muru berlińskiego. Zgodnie z założeniami tego porozumienia żadna ze stron nie mogła gromadzić sił, które byłyby w stanie posłużyć do szybkiej ofensywy przeciwko innym. Takie warunki nie cieszyły się entuzjazmem Rosji, gdyż osłabiały przewagę Związku Radzieckiego nad innymi krajami europejskimi w zakresie broni konwencjonalnej.
Rosja: Wszystkiemu winne NATO
Jak podała agencja Reutera, powołując się na rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych, Moskwa ostatecznie wycofała się z traktatu we wtorek o północy, sprawiając, że przeszedł on do historii. Zdaniem państwa Putina wszystkiemu winne są Stany Zjednoczone, które "otwarcie obchodziły" założenia porozumienia, rozszerzając struktury NATO, zwłaszcza w przypadku Szwecji i Finlandii.
"Nawet formalne utrzymanie traktatu CFE stało się nie do przyjęcia z punktu widzenia podstawowych interesów bezpieczeństwa Rosji" - oświadczyło ministerstwo spraw zagranicznych w Moskwie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Potężna eksplozja 100 km od frontu. Celem skład amunicji Rosjan
"Rosja nie wywiązywała się ze swoich zobowiązań"
Moskwa zawiesiła swój udział w traktacie już w 2007 r., z kolei w 2023 r. ogłosiła, że jeszcze w tym roku całkowicie wycofa się z niego. Decyzję tę potępiło NATO, uznając, że zagraża ona bezpieczeństwu euroatlantyckiemu.
W 2011 r. USA i NATO zaprzestały wdrażania ustaleń traktatu w stosunku do Rosji, zgodnie z Departamentem Stanu.
"Rosja przez wiele lat nie wywiązywała się ze swoich zobowiązań w ramach CFE" - oświadczyło w czerwcu NATO. "Wojna Rosji przeciwko Ukrainie i współudział Białorusi są sprzeczne z celami traktatu CFE" - dodano.
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski