ŚwiatRosja zbroi swoje wojska rakietowe

Rosja zbroi swoje wojska rakietowe

Rosyjskie wojska rakietowe dostaną rakiety z głowicami jądrowymi. Jak informuje agencja Ria Novosti, międzykontynentalne rakiety ze śmiercionośnymi ładunkami trafią na wyposażenie jednostek strategicznych jeszcze w tym roku.

Rosja zbroi swoje wojska rakietowe
Źródło zdjęć: © AFP

01.12.2015 | aktual.: 01.12.2015 11:00

Oprócz rakiet oddziały zostaną wyposażone w nowoczesne, ruchome punkty dowodzenia oraz specjalistyczne samochody operacyjne. Jednocześnie pułkownik Igor Jegorow z Ministerstwa Obrony poinformował, że w 2016 roku zostanie zwiększona liczba manewrów i alarmów bojowych dla jednostek wojsk rakietowych strategicznego znaczenia.

Wojska rakietowe w ostatnich latach stały się "oczkiem w głowie" rosyjskiego dowództwa. Przemysł zbrojeniowy pracuje pełną parą nad nowymi typami rakiet.

Prezydent Władimir Putin wielokrotnie w swoich wystąpieniach podkreślał, że Rosja będzie dysponowała taką osłoną rakietową, która będzie w stanie przechwycić i zniszczyć każdą rakietę przeciwnika. W opinii ekspertów tego typu dążenia Moskwy to odpowiedź na budowę w Europie elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

Samoloty uzbrojone w rakiety powietrze- powietrze

Tymczasem wykorzystywane w Syrii wielozadaniowe samoloty myśliwsko-bombowe Su-34 zostały wyposażone od poniedziałku w pociski typu "powietrze-powietrze".

- Wyposażenie rosyjskich myśliwców w rakiety z samonaprowadzającymi głowicami ma na celu zwiększenie zdolności samoobrony - zaznaczył rzecznik rosyjskich wojsk powietrzno-kosmicznych pułkownik Igor Klimow.

Myśliwce bombowe typu Su-34 (w kodzie NATO - Fullback) są uważane za najbardziej zaawansowane technologicznie spośród maszyn rosyjskiego lotnictwa, które uczestniczą w operacji wojskowej w Syrii. Mają na wyposażeniu bomby kierowane typu KAB-250 i KAB-500 oraz niekierowane bomby lotnicze typu OFAB-500. Od poniedziałku uzbrojenie konwencjonalne zostało poszerzone o broń precyzyjnego rażenia.

Decyzja rosyjskich władz wojskowych o wyposażeniu samolotów myśliwsko-bombowych Su-34 w pociski rakietowe ma związek z zestrzeleniem 24 listopada rosyjskiego bombowca Su-24 przez lotnictwo tureckie. Rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło bezpośrednio po incydencie, że uważa zestrzelenie Su-24 za akt nieprzyjacielski.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (453)