Trwa ładowanie...

Rosja zaskoczyła nową bronią. Ukraina nie pozostaje w tyle

Rosyjska agencja informacyjna TASS podała, że żołnierze Federacji Rosyjskiej dysponują nową bronią, która właśnie została po raz pierwszy użyta w Ukrainie. Jest to antydronowy karabin elektromagnetyczny "Stupor", którego celem jest zakłócanie łączności między operatorem a UAV (bezzałogowym statkiem powietrznym).

Share
Broń zakłóca łączność, co w konsekwencji ma prowadzić do zniszczenia dronaBroń zakłóca łączność, co w konsekwencji ma prowadzić do zniszczenia dronaŹródło: Getty Images, fot: 2018 Anadolu Agency
d3drg8s

Wiele informacji traktujących o rzekomych atakach i agresji ze strony ukraińskiej, które podają rosyjskie media, prawdopodobnie nie jest prawdziwych. Takie doniesienia mogą być elementem wojny informacyjnej ze strony Federacji Rosyjskiej.

To pierwsze oficjalne użycie karabinu elektromagnetycznego "Stupor" przez wojska Putina w czasie wojny. Według rosyjskiej agencji informacyjnej TASS broń jest obecnie wykorzystywana podczas walk w Donbasie.

Jak działa "Stupor"?

Jest to rodzaj karabinu, który wysyła impulsy elektromagnetyczne w kierunku wrogiego UAV. Ich celem jest zakłócenie kanału sterowania drona, dzięki czemu zrywa się połączenie między nim a operatorem. To z kolei powoduje, że wrogi bezzałogowy statek powietrzny wpada w niekontrolowany lot, aż ostatecznie spada i ulega zniszczeniu. "Stupor" może być wykorzystywany nie tylko do walki z dronami, ale też przeciw kamerom wideo i urządzeniom optoelektronicznym. Zasięg tej broni ma wynosić nawet do dwóch kilometrów.

Ukraina także posiada do dyspozycji broń o podobnej charakterystyce. Jest to ukraińskiej produkcji KVS G-6. Podobnie jak w przypadku karabinu elektromagnetycznego "Stupor" potrafi on zakłócać transmisję wideo oraz możliwość zdalnego sterowania UAV, przerywając komunikację między operatorem a dronem.

d3drg8s

Według udostępnianych parametrów ukraińska broń ma większy zasięg działania, gdyż wynosi on nawet do 3,5 km. Co więcej, KVS G-6 ma być w stanie pracować nieprzerwanie przez pół godziny.

Zobacz też: Ryzykowne manewry pilota SU-25. Ukraińcy pokazali nagranie z kokpitu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3drg8s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d3drg8s
d3drg8s
Więcej tematów