Trwa ładowanie...

Powszechna mobilizacja na Ukrainie. Niepokojące doniesienia z Kijowa [NA ŻYWO]

Trwa rosyjska inwazja na Ukrainę. W stolicy od wielu godzin słychać kolejne eksplozje, zarządzono już alarm przeciwlotniczy. Potwierdzono już śmierć co najmniej 137 Ukraińców, wśród ofiar są cywile. Przywódcy UE w czwartek zdecydowali o nałożeniu na Rosję dodatkowych sankcji finansowych, energetycznych i transportowych. Na Ukrainie ogłoszono powszechną mobilizację. Prezydent Wołodymyr Zełenski zaapelował także do mieszkańców Kijowa o przestrzeganie godziny policyjnej. "Mamy informację, że wrogie grupy dywersyjne wkroczyły do stolicy" - wskazywał przywódca Ukrainy. Śledź naszą relację na żywo.

Powszechna mobilizacja na Ukrainie. Niepokojące doniesienia z Kijowa [NA ŻYWO] Powszechna mobilizacja na Ukrainie. Niepokojące doniesienia z Kijowa [NA ŻYWO] Źródło: gov.ua
dn7fekn
dn7fekn

Zapraszamy do śledzenia relacji. Aby zobaczyć nowe wpisy kliknij TUTAJ.

Mapa ataków na Ukrainę WP
Źródło: WP
 • • Władimir Putin zaatakował Ukrainę. O godzinie 4 w nocy wydał rozkaz do przeprowadzenia operacji wojskowej w Donbasie. Prezydent Ukrainy ogłosił wprowadzenie stanu wojennego na terenie całego kraju

 •  • Wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu poinformował, że celem rosyjskiej inwazji jest obalenie władz Ukrainy i zastąpienie ich rządem marionetkowym 

 • • W pierwszym dniu inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę zginęło 137 obywateli Ukrainy, a 306 zostało rannych

 • • Prezydent Zełenski apeluje do mieszkańców Kijowa o przestrzeganie godziny policyjnej. "Mamy informację, że wrogie grupy dywersyjne wkroczyły do
  Kijowa" - wskazywał przywódca Ukrainy

 • • Jak informuje ONZ, około 100 tys. obywateli Ukrainy zostało zmuszonych do przesiedlenia, tysiące osób uciekają za granicę

 • • W setkach europejskich miast trwają protesty przeciwko agresywnej polityce Władimira Putina. Do Rosji doszło do licznych zatrzymań, policja aresztowała ponad tysiąc osób, z czego ponad 500 w samej Moskwie

 • • W czwartek wieczorem doszło do telefonicznej rozmowy Putin-Macron. Prezydent Francji zażądał "natychmiastowego wstrzymania" rosyjskiej ofensywy na Ukrainie
Trwa łączenie
00:37, 25.02.2022

Downing Street - siedziba brytyjskiego premiera - podświetlona w ukraińskich barwach.

PAP/EPA
00:35, 25.02.2022

- USA są gotowe na przyjęcie ukraińskich uchodźców uciekających przed inwazją - zadeklarowała Jen Psaki, rzeczniczka Białego Domu. - Choć zapewne większość z nich będzie chciała udać się do Europy i krajów sąsiednich. Pracujemy również z krajami europejskimi nad tym, jakie są możliwości. Na przykład w Polsce, gdzie obserwujemy rosnący napływ uchodźców w ciągu ostatnich 24 godzin - przekazała amerykańska polityk.00:30, 25.02.2022

Przypomnijmy: co najmniej 137 ofiar wśród ukraińskich obywateli - to tragiczny bilans rosyjskiej inwazji.

13 żołnierzy ukraińskiej armii zginęło podczas obrony Wyspy Węży (Ostriw Zmijinyj) na Morzu Czarnym.

00:27, 25.02.2022

Najnowsza mapa ostrzałów i działań zbrojnych na Ukrainie.

00:23, 25.02.2022

Rada Najwyższa Ukrainy wydała komunikat:

Wzywamy wszystkich obywateli do podjęcia działań:

 • gasić światła w domach,
 • zasłonić okna,
 • wyłącz oświetlenie uliczne w swoich domach!

Niech budynki mieszkalne będą niewidoczne dla wroga w ciemności!

00:20, 25.02.2022

- Zapytałem dziś dwudziestu siedmiu przywódców europejskich, czy Ukraina będzie w NATO. Zapytałem ich wprost. Wszyscy się boją, nie odpowiadają. My niczego się nie boimy. Nie boimy się, bo bronimy naszego państwa. Nie boimy się Rosji. Nie boimy się rozmawiać z Rosją. Nie boimy się mówić o wszystkim, także o gwarancjach bezpieczeństwa dla naszego państwa. Nie boimy się mówić o statusie neutralnym - nie jesteśmy teraz w NATO. Ale jakie mamy gwarancje w tym przypadku? A najważniejsze jest to, które konkretne kraje nam je dadzą? - dopytywał Zełenski.

00:13, 25.02.2022

- Mamy informację, że wrogie grupy dywersyjne wkroczyły do ​​Kijowa. Dlatego bardzo proszę mieszkańców Kijowa: uważajcie, przestrzegajcie zasad godziny policyjnej - zaapelował w wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

00:10, 25.02.2022

Jak informuje CNN, powołując się na dane wywiadowcze, około godz. 2 czasu polskiego Moskwa może rozpocząć masowe bombardowanie Kijowa.

00:05, 25.02.2022

- Jesteśmy największym dostawcą pomocy humanitarnej na Ukrainę. Jesteśmy gotowi iść dalej w kierunku zwiększenia pomocy. (...) Prezydent nie ma jednak w planach wysyłania amerykańskich żołnierzy na Ukrainę - przekazała Jen Psaki, rzeczniczka Białego Domu.

00:02, 25.02.2022

"Wróg określił mnie, jako cel numer jeden. Moja rodzina jest celem numer dwa. Zostajemy jednak w Kijowie" - przekazał podczas orędzia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

00:00, 25.02.2022

"Gwardziści ze swoją flagą, rozerwaną na strzępy po dzisiejszej bitwie. Gratulujemy wszystkim i mówimy, że wygramy!" - relacjonują w mediach społecznościowych siły zbrojne Ukrainy.

23:53, 24.02.2022

Rośnie tragiczny bilans ofiar. - Według wstępnych danych straciliśmy dziś 137 naszych bohaterów, naszych obywateli. Wojskowych i cywilnych - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

23:45, 24.02.2022

- Sankcje nakładane są również na Białoruś, która wspiera działania Rosji - dodał Singh.

23:44, 24.02.2022

- Ostrzegaliśmy Putina, że konsekwencje dla Rosjan będą tragiczne. (...) Chcemy odciąć Rosję od wysokich technologii - przekazał Daleep Singh, zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego USA podczas konferencji w Białym Domu.

23:31, 24.02.2022

Państwowa Służba Graniczna Ukrainy informuje, że w związku z wprowadzeniem na Ukrainie stanu wojskowego, opuszczenie Ukrainy jest częściowo ograniczone.


Granic kraju nie mogą opuścić obywatele Ukrainy płci męskiej w wieku od 18 do 60 lat.

23:24, 24.02.2022

Pentagon potwierdza, że wojska Rosji dotarły w okolice stolicy Ukrainy. Tymczasem amerykański "Newsweek", powołując się na anonimowe wypowiedzi przedstawicieli władz USA, informuje, że za oceanem spodziewają się upadku Kijowa w ciągu kilku dni.

23:21, 24.02.2022

Co oznacza ukraiński dekret o powszechnej mobilizacji?

 • Mobilizację należy przeprowadzić w ciągu 90 dni od dnia wejścia w życie niniejszego dekretu na terenie całej Ukrainy
 • Wszystkich poborowi i rezerwiści w wieku 18-60 lat muszą być gotowi do mobilizacji
 • Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy ma ustalić kolejność i ilość poboru poborowych, rezerwistów i pojazdów gospodarki narodowej w łącznym okresie mobilizacji23:17, 24.02.2022

"Pełne obłożenie w hotelach w Przemyślu i w Rzeszowie. W jednym z nich w recepcji usłyszeliśmy, że większość gości to Ukraińcy" - relacjonuje reporter WP Klaudiusz Michalec.

23:12, 24.02.2022

Jak donosi "The Kyiv Independent", Ukraina ogłasza powszechną mobilizację.


"Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał dekret nakazujący mobilizację wszystkich poborowych i rezerwistów we wszystkich regionach Ukrainy" - informują ukraińskie media.

22:57, 24.02.2022

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wzywa przywódców UE do zawieszenia Rosji w systemie SWIFT.


"Los Europy rozstrzyga się na Ukrainie: jeśli Putin nie otrzyma teraz przyzwoitej odpowiedzi, pójdzie dalej" - wskazuje Zełenski.


22:49, 24.02.2022

"Ameryka przeciwstawia się łobuzom. Opowiadamy się za wolnością. Tacy jesteśmy" - pisze w mediach społecznościowych prezydent USA Joe Biden.

22:43, 24.02.2022

Jak wskazują najnowsze zdjęcia satelitarne opublikowane przez Maxar, Rosja zgromadziła wojska, broń pancerną, artylerię i ponad 50 transporterów ciężkiego sprzętu na poligonie w Brześciu, niedaleko polskiej granicy.

22:37, 24.02.2022

Niepokojące doniesienia spod Kijowa. Jak informuje agencja Reutera, powołując się na słowa wysokiego rangą przedstawiciela resortu obrony USA, rosyjskie wojska zbliżają się do stolicy Ukrainy, a Moskwa dąży do przesunięcia swoich sił w głąb kraju.


Do tej pory Rosja miała wystrzelić ponad 160 pocisków balistycznych w kierunku ukraińskich celów.

22:27, 24.02.2022

Od 22 do 7 w Kijowie obowiązuje godzina policyjna.


Na zdjęciu Plac Niepodległości w stolicy Ukrainy.

East News
22:24, 24.02.2022

Niemiecki federalny minister gospodarki Robert Habeck mówił w czwartek, że jego kraj nie będzie dostarczać broni na Ukrainę.


- Sytuacja, w której Niemcy powołują się na doktrynę niewysyłania broni w rejon konfliktu, jest sytuacją nieakceptowalną i nieprzystającą do dzisiejszych okoliczności - komentował wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.22:21, 24.02.2022

Rosja zerwanie stosunków dyplomatycznych przedstawia, jako przykładu "wieloletniej rusofobii Kijowa" - napisał na Twitterze rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. 


Dodał, że rosyjska propaganda realizuje cynicznie plan agresji informacyjnej przeciwko Ukrainie.

22:13, 24.02.2022
pilne

Wieczorem doszło do rozmowy telefonicznej prezydentów Emmanuela Macrona i Władimira Putina.


"W trakcie rozmowy telefonicznej zorganizowanej z inicjatywy strony francuskiej prezydent Rosji i Francji przeprowadzili poważną i szczerą wymianę poglądów na temat sytuacji wokół Ukrainy" – czytamy w komunikacie Kremla.


Jak donosi Moskwa, rosyjski przywódca przedstawił "kompleksowe wyjaśnienie przyczyn i okoliczności podjęcia decyzji o przeprowadzeniu specjalnej operacji wojskowej".


Z kolei Pałac Elizejski informuje, że "Macron zażądał natychmiastowego wstrzymania" rosyjskiej ofensywy na Ukrainie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dn7fekn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dn7fekn
Więcej tematów