Trwa ładowanie...

Rosja wysłała do Donbasu kolejny "biały konwój"

Rosja wysłała do ukraińskiego Donbasu kolejną kolumnę z deklarowaną pomocą humanitarną. Tym razem produkty żywnościowe i środki higieniczne są przeznaczone między innymi dla weteranów. Ma to związek ze zbliżającymi się obchodami 70. rocznicy zwycięstwa w II wojnie światowej.

Share
Rosja wysłała do Donbasu kolejny "biały konwój"
Źródło: WP.PL, Fot: Konrad Żelazowski
d15a161

Kolumna 120 samochodów ciężarowych wyruszyła nad ranem z obwodu rostowskiego sąsiadującego z ukraińskim Donbasem. Według rosyjskiego Ministerstwa do Spraw Sytuacji Nadzwyczajnych, TIR-y wiozą ponad 1400 ton pomocy. Weterani mają otrzymać w świątecznych paczkach kaszę i makarony, cukier, sól, konserwy mięsne i rybne, mleko zagęszczone, herbatę, kawę i słodycze.

To już 25. kolumna białych ciężarówek, która udała się w kierunku Doniecka i Ługańska. Przeciwko rosyjskiej deklarowanej pomocy humanitarnej protestuje Kijów. Ukraińskie media i politycy zwracają uwagę, że ciężarówki przejeżdżają przez granicę przez przejścia, które nie są kontrolowane przez oficjalne ukraińskie służby graniczne.

d15a161

Istnieją uzasadnione podejrzenia, że mogą wwozić uzbrojenie dla separatystów, a w drodze powrotnej wywozić wyposażenie z fabryk Donbasu. Rosja odrzuca takie oskarżenia.

Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła uchwałę dot. wojny

We wtorek Ukraińska Rada Najwyższa przyjęła uchwałę "O odsieczy zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej i pokonaniu jej następstw". Ma ona stać się podstawą do ewentualnego wysunięcia roszczeń prawnych wobec Moskwy.

Deputowani uznali, że agresja rozpoczęła się 20 lutego zeszłego roku, czyli w momencie rozpoczęcia rosyjskiej aneksji Krymu. W tekście dokładnie opisano jej przebieg, a także rozwój sytuacji w Zagłębiu Donieckim.

W uchwale zaznaczono, jakie straty materialne i osobowe, także wśród cywilów, poniosła Ukraina. Deputowani wymienili umowy i zobowiązania międzynarodowe, które łamie Rosja. Apelują jednocześnie do Moskwy o wycofanie wojsk i niewspieranie bojówkarzy.

d15a161

Zobacz również wideo: Uchodźcy z Donbasu. Jak sobie radzą w Polsce?

d15a161

Podziel się opinią

Share
d15a161
d15a161
Więcej tematów