Rosja wycofuje największy okręt podwodny świata

Największy podwodny okręt atomowy na świecie zostanie przeznaczony na złom. Jego eksploatacja oraz naprawa - w obliczu wprowadzenia do marynarki wojennej nowszych jednostek tego typu - okazała się nieopłacalna. Mowa o okręcie "Dmitrij Donskoj".

Rosyjska łódź podwodna / zdjęcie ilustracyjne
Rosyjska łódź podwodna / zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © East News | OZAN KOSE

20.07.2022 | aktual.: 20.07.2022 10:21

Informacje w tej sprawie przekazała rosyjska agencja państwowa RIA Nowosti. Największy atomowy okręt - ostatni z typu 941 Tajfun - podwodny "Dmitrij Donskoj" (TK-208) pójdzie na złom.

Rosyjska armia obwieściła, że o zezłomowaniu okrętu zdecydowano, gdy wprowadzono do obiegu nowe bojowe okręty podwodne typu Boriej-A. Naprawa i dalsza eksploatacja 172-metrowego "Donskoja" byłaby niepraktyczna i nieopłacalna ze względu na wysokie koszta.

Rosja informowała o planach wycofania z obiegu bojowego "Dmitrja Donskoja" już w maju ubiegłego roku. Wówczas RIA Nowosti przekazała, że okręt ma służyć w marynarce wojennej do momentu zużycia zapasu paliwa w jego reaktorze atomowym - co, jak szacowano wtedy, nastąpi za 3-4 lata.

Największy okręt podwodny wycofany. Był wyposażony w pociski balistyczne

Rosyjskie tajfuny to największe okręty podwodne, jakie kiedykolwiek powstały. Zasłynęły w filmie "Polowanie na Czerwony Październik".

"Dmitrij Donskoj" był pierwszym z wszystkich sześciu wybudowanych na potrzeby zimnej wojny. Budowę jednostki ukończono w 1981 roku. Był to jedyny do dziś wykorzystywany okręt tej produkcji i służył głównie do celów testowych.

Okręt mierzy 172 metry długości w kadłubie, 23 metry szerokości i 26 metrów wysokości. Mógł zanurzyć się pod wodę na głębokość aż 400 metrów i przebywać w takich warunkach nawet cztery miesiące. Na pokładzie mogła przebywać załoga licząca 156 osób.

"Dmitrij Donskoj" był wielkim osiągnięciem technicznym w czasach zimnej wojny. Jego eksploatacja jednak była bardzo kosztowna. Do końca lat 80. budowa okrętu uznawana była za największy jak dotąd wydatek Federacji Rosyjskiej.

Zobacz też: Co dalej po ataku na Odessę? Gen. Pacek o tym, na czym skupią się teraz Rosjanie

Źródło: RIA Nowosti/Twitter

Wybrane dla Ciebie