Trwa ładowanie...

Rosja wszczęła postępowanie karne przeciw szefom sił zbrojnych Ukrainy

• Rosyjski Komitet Śledczy wszczął postępowanie ws. ministra obrony Ukrainy
• Postępowanie dotyczy też szefa sztabu generalnego sił zbrojnych tego kraju
• Działania KŚ mają związek ze "stosowaniem zakazanych metod wojny"
• Chodzi o artyleryjskie ostrzały ludności cywilnej w Donbasie

Share
Rosja wszczęła postępowanie karne przeciw szefom sił zbrojnych UkrainyŹródło: AFP, fot: Oleksander Stashevsky
d1f6qmf

Jak poinformowała agencja TASS, powołując się na służbę prasową Komitetu Śledczego, istnieją wystarczające dane, że bezprawne działania w stosunku do ludności cywilnej były prowadzone na rozkaz najwyższych władz wojskowych Ukrainy, w tym ministra obrony Stepana Połtoraka i szefa sztabu generalnego generała Wiktora Mużenki. Postępowanie karne wszczęto ogółem wobec pięciu osób. Obecnie trwają intensywne prace związane z gromadzeniem dowodów - pisze TASS.

W poniedziałek media informowały, że prokuratura generalna w Kijowie powiadomiła o wszczęciu postępowania karnego wobec rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu, a także dwóch jego zastępców i jeszcze wobec 15 innych rosyjskich generałów i wysokich urzędników, w tym doradcy prezydenta Federacji Rosyjskiej Siergieja Głazjewa, którzy są podejrzani o dokonanie szczególnie ciężkich przestępstw przeciwko bezpieczeństwu narodowemu Ukrainy, bezpieczeństwu społeczeństwa i międzynarodowemu ładowi prawnemu.

Prokurator Jurij Łucenko powiedział wówczas, że wszystkim podejrzanym przesłano stosowne zawiadomienia. Zaznaczył, jak pisze agencja Interfax-Ukraina, że procedura wymierzenia sprawiedliwości przewiduje dwa warianty: dobrowolne stawienie się podejrzanych na terytorium Ukrainy w celu złożenia zeznań lub zaoczne ich sądzenie.

d1f6qmf

- I jeden i drugi wariant rozpatrujemy jako możliwy w celu osądzenia odpowiedzialnych za rozpętanie wojny hybrydowej, która przekształciła się w pełną okupację części terytorium Ukrainy - oświadczył Łucenko.

Na Ukrainie od wiosny 2014 roku trwa konflikt z Rosją, która zaanektowała Krym, oraz toczą się walki między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami w Donbasie na wschodzie kraju. Dotychczas zginęło w nich ponad 9,5 tys. osób.

d1f6qmf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1f6qmf
Więcej tematów