Trwa ładowanie...
d3comme

Rosja wspomoże misję Unii w Czadzie

Rosja wyśle 4 helikoptery transportowe Mi-8MT i 200 przedstawicieli personelu wojskowego w rejon Czadu i Republiki Środkowoafrykańskiej, by wesprzeć unijną misję EUFOR.

Share
d3comme

Rosyjski prezydent, Dmitrij Miedwiediew, podpisał dekret o wysłaniu rosyjskich helikopterów w poniedziałek, 1 września, kiedy to miał miejsce nadzwyczajny szczyt Rady Europejskiej potępiający działania wojskowe Rosji na terenie Gruzji. Wsparcie tych czterech helikopterów wzmocni operacyjną efektywność sił lądowych - stwierdził rzecznik prasowy misji, Dan Harley, dodając że po przybyciu dodatkowych polskich oddziałów w przyszłym tygodniu misja osiągnie pełną gotowość.

Eksperci podkreślają, że niezdolność UE do zaopatrzenia misji we własne helikoptery oraz konieczność polegania na Rosji, demaskuje ogólną słabość militarną UE. Pomimo wydatków rzędu 200 mld euro rocznie, potrzeba było sześciu miesięcy, by znaleźć 16 helikopterów i 10 samolotów transportowych dla misji w Czadzie - mówi Daniel Keohane, ekspert z unijnego Instytutu Studiów nad Bezpieczeństwem w Paryżu.

28 stycznia 2008 roku Unia Europejska zatwierdziła projekt operacji wojskowej we Wschodnim Czadzie i Północno - Wschodniej Republice Afryki Środkowej. To największa w dotychczasowej historii międzynarodowa operacja militarna prowadzona w Afryce przez Unię Europejską. Podjęcie decyzji o prowadzeniu tej operacji prze Unię Europejską wiązało się ze zwiększeniem stopnia intensywności dotychczasowych działań i zaangażowania UE w wysiłki na rzecz uporania się z kryzysem w Darfurze. Polski Kontyngent Wojskowy w Czadzie jest częścią misji Unii Europejskiej. Polacy są drugim co do wielkości kontrybutorem, zaraz po Francji ( 2100 żołnierzy).

Na podstawie: irishtimes.com, nation.co.ke, en.rian.ru

d3comme

Podziel się opinią

Share
d3comme
d3comme
Więcej tematów