Trwa ładowanie...

Rosja: wielotysięczne tłumy bojkotują podniesienie wieku emerytalnego

W niedzielę w Rosji odbyły się wielotysięczne demonstracje przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego. Prezydent Rosji zapowiedział złagodzenie zmian. Jego deklaracje nie przekonały ludzi, którzy wyszli na ulice m.in. Moskwy, Petersburga i Władywostoku.

Rosja: wielotysięczne tłumy bojkotują podniesienie wieku emerytalnegoŹródło: PAP
d2kkxfu

Reforma wieku emerytalnego w Rosji

Zapowiedziane w, środowym wystąpieniu przez prezydenta Rosji Władimira Putina, reformy wieku emerytalnego w Rosji określono jako konieczność. Po początkowej dezaprobacie przez społeczeństwo tego pomysłu, postanowiono złagodzić zapowiadane zmiany. Wiek emerytalny dla kobiet ma zostać podniesiony nie do 63, lecz do 60 lat. Mężczyźni mają przechodzić na emerytury w wieku 65 lat. Zapowiedziano również szereg ulg dla przyszłych emerytów. Obecnie kobiety w Rosji przechodzą na emeryturę w wieku 55, natomiast mężczyźni 60 lat.

Rozbieżne dane o frekwencji demonstrantów

Deklaracje ustępstw nie złagodziły nastrojów w kraju. W niedzielę demonstranci wyszli na ulice w kilkunastu rosyjskich miastach. Jedna z organizacji pozarządowych szacuje, że w proteście zorganizowanym w Moskwie przez Komunistyczną Partię Federacji Rosyjskiej (KPRF) wzięło udział 9 tys. osób. Policja oszacowała jednak ilość demonstrantów na 6 tys. „Dziś prowadzimy ogólnorosyjski protest przeciwko tej kanibalistycznej reformie”- oświadczył przywódca KPRF Giennadij Ziuganow. Na głównym transparencie widniał napis „Nie ufamy Jednej Rosji” (chodzi o partię rządzącą) a wiele osób miało ze sobą czerwone flagi.

1,5 tysiąca protestujących zgromadziła demonstracja zorganizowana w Moskwie przez partię Sprawiedliwa Rosja. Ponadto, jak podają media, manifestacje przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego odbyły się w kilkunastu miastach Rosji m.in. Petersburgu, Władywostoku, w Symferopolu (na zaanektowanym przez Rosję Krymie), Omsku i Nowosybirsku.

Protest przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego w Moskwie PAP
Protest przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego w Moskwie Źródło: PAP

Kolejne demonstracje

Kolejne protesty, organizowane przez opozycyjnego lidera Aleksieja Nawalnego, zapowiedziano w Rosji na 9 września. Z sondażu niezależnego ośrodka Centrum Lewady wynika, że ok. 90 proc. Rosjan jest przeciwnych podniesieniu wieku emerytalnego.

Zapowiedź zmian mocno obniżyła notowania Władimira Putina, który zauważył niepokój wśród obywateli. „Jest naturalne, że wszystkie siły polityczne, w tym oczywiście opozycyjne, będą wykorzystywać tę sytuację w celu autoreklamy i wzmocnienia swojej pozycji"- powiedział.

d2kkxfu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kkxfu
Więcej tematów