Trwa ładowanie...

Rosja: w powietrzu zderzyły się dwa bombowce Su-34. Pilotom udało się wylądować

Dwa wielozadaniowe bombowce taktyczne Su-34 zderzyły się w powietrzu w pobliżu Lipiecka w południowo-zachodniej Rosji. Pilotom udało się wylądować, mimo że obie maszyny zostały poważnie uszkodzone.

Share
Rosja: w powietrzu zderzyły się dwa bombowce Su-34. Pilotom udało się wylądowaćŹródło: Wikimedia Commons CC BY
d2ta3ez

Do zderzenia bombowców Su-34 doszło w piątek podczas lotu treningowego. Według informacji TASS przyczyną wypadku był błąd pilotów.

Informator agencji stwierdził, że powołana została specjalna komisja, która ma określić stopień winy każdej z załóg (załoga składa się z pilota i nawigatora - przyp. TASS).

Zderzenie samolotów zostało określone jako "poważny incydent". "Jeden z samolotów jest bardzo poważnie uszkodzony i wymaga naprawy przez producenta. Drugi jest uszkodzony lżej i może zostać wyremontowany na lotnisku" - stwierdził rozmówca agencji, przedstawiany jako "przedstawiciel struktur wojskowych regionu". Informator dodał, że być może lotnicy będą musieli "zapłacić odszkodowanie".

d2ta3ez

Według portalu ren.tv do zderzenia samolotu doszło, kiedy piloci stracili się z pola widzenia. Pilot lecącego z przodu bombowca uderzył lecący za nim samolot końcówką skrzydła w kabinę. Przy próbie uniku samoloty zderzyły się jeszcze raz, przy czym do silnika jednego z nich wpadły odłamki.

Maszyny, według ren.tv, należą do Centrum Szkolenia Personelu Lotniczego i Testów Wojskowych Ministerstwa Obrony Rosji.

Nie był to pierwszy wypadek z udziałem samolotów Su-34. Jak przypomina TASS 18 stycznia br. dwie maszyny Su-34 zderzyły się podczas lotu ćwiczebnego w powietrzu nad Morzem Japońskim w odległości 35 kilometrów od wybrzeża. Wszyscy czterej członkowie załóg obu samolotów zdołali się katapultować, ale dwaj lotnicy ponieśli śmierć, jeden zaginął i tylko jeden się uratował.

d2ta3ez

31 lipca 2018 roku na lotnisku wojskowym Khurba (w Kraju Chabarowskim ) bombowiec Su-34 wylądował 500 metrów poza pasem startowym. Samolot nie został uszkodzony, pilot nie doznał obrażeń. Przypuszczalnie przyczyną wypadku była awaria spadochronu hamulcowego.

Do podobnego wypadku doszło 3 lata wcześniej na lotnisku wojskowym Buturlinowka (obwód woroneski). Samolot stoczył się podczas lądowania z pasa startowego. maszyna została uszkodzona, piloci nie odnieśli poważniejszych obrażeń.

Su-34 to ponaddźwiękowy rosyjski wielozadaniowy bombowiec taktyczny, klasyfikowany również jako samolot myśliwsko-bombowy, zdolny do przenoszenia taktycznej broni jądrowej.

Źródło: tass. ru, ren.tv

d2ta3ez
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ta3ez
d2ta3ez
Więcej tematów