Trwa ładowanie...
d1bjwtx

Rosja: w powietrzu zderzyły się dwa bombowce Su-34. Pilotom udało się wylądować

Dwa wielozadaniowe bombowce taktyczne Su-34 zderzyły się w powietrzu w pobliżu Lipiecka w południowo-zachodniej Rosji. Pilotom udało się wylądować, mimo że obie maszyny zostały poważnie uszkodzone.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosja. Dwa bombowce Su-34 zderzyły się w powietrzu
Rosja. Dwa bombowce Su-34 zderzyły się w powietrzu (Wikimedia Commons CC BY)
d1bjwtx

Do zderzenia bombowców Su-34 doszło w piątek podczas lotu treningowego. Według informacji TASS przyczyną wypadku był błąd pilotów.

Informator agencji stwierdził, że powołana została specjalna komisja, która ma określić stopień winy każdej z załóg (załoga składa się z pilota i nawigatora - przyp. TASS).

Zderzenie samolotów zostało określone jako "poważny incydent". "Jeden z samolotów jest bardzo poważnie uszkodzony i wymaga naprawy przez producenta. Drugi jest uszkodzony lżej i może zostać wyremontowany na lotnisku" - stwierdził rozmówca agencji, przedstawiany jako "przedstawiciel struktur wojskowych regionu". Informator dodał, że być może lotnicy będą musieli "zapłacić odszkodowanie".

d1bjwtx

Zobacz także: Rosja. Przyczyna katastrofy samolotu Suchoj Superjet 100. Błąd załogi?

Według portalu ren.tv do zderzenia samolotu doszło, kiedy piloci stracili się z pola widzenia. Pilot lecącego z przodu bombowca uderzył lecący za nim samolot końcówką skrzydła w kabinę. Przy próbie uniku samoloty zderzyły się jeszcze raz, przy czym do silnika jednego z nich wpadły odłamki.

Maszyny, według ren.tv, należą do Centrum Szkolenia Personelu Lotniczego i Testów Wojskowych Ministerstwa Obrony Rosji.

Nie był to pierwszy wypadek z udziałem samolotów Su-34. Jak przypomina TASS 18 stycznia br. dwie maszyny Su-34 zderzyły się podczas lotu ćwiczebnego w powietrzu nad Morzem Japońskim w odległości 35 kilometrów od wybrzeża. Wszyscy czterej członkowie załóg obu samolotów zdołali się katapultować, ale dwaj lotnicy ponieśli śmierć, jeden zaginął i tylko jeden się uratował.

d1bjwtx

Zobacz także: Rosja rozmieściła dwa bombowce Tu-160 w pobliżu Alaski

31 lipca 2018 roku na lotnisku wojskowym Khurba (w Kraju Chabarowskim ) bombowiec Su-34 wylądował 500 metrów poza pasem startowym. Samolot nie został uszkodzony, pilot nie doznał obrażeń. Przypuszczalnie przyczyną wypadku była awaria spadochronu hamulcowego.

Do podobnego wypadku doszło 3 lata wcześniej na lotnisku wojskowym Buturlinowka (obwód woroneski). Samolot stoczył się podczas lądowania z pasa startowego. maszyna została uszkodzona, piloci nie odnieśli poważniejszych obrażeń.

Su-34 to ponaddźwiękowy rosyjski wielozadaniowy bombowiec taktyczny, klasyfikowany również jako samolot myśliwsko-bombowy, zdolny do przenoszenia taktycznej broni jądrowej.

Źródło: tass. ru, ren.tv

d1bjwtx

Podziel się opinią

Share

d1bjwtx

d1bjwtx
Więcej tematów