Trwa ładowanie...

Rosja: ukraińskie porty na Morzu Azowskim częściowo odblokowane

Ukraińskie ministerstwo infrastruktury poinformowało, że Rosja częściowo odblokowała porty w Berdiańsku i Mariupolu na Morzu Azowskim – podaje IAR.

Share
Rosja: ukraińskie porty na Morzu Azowskim częściowo odblokowane
Źródło: Twitter, Fot: @bielszym
d1110o6

Ukraiński minister infrastruktury Wołodymyr Omelan poinformował, że Rosjanie częściowo odblokowali porty w Berdiańsku i Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy. Według jego słów – 17 statków handlowych czeka na wejście na akwen Morza Azowskiego, jeden zaś oczekuje na wpłynięcie na wody Morza Czarnego. Dodatkowo kolejne dziewięć jednostek oczekuje w ukraińskich portach. Ukraina mówi o częściowym odblokowaniu, bo Rosja wciąż zatrzymuje statki do kontroli – podaje IAR.

Rosja całkowicie blokowała ruch statków przez Cieśninę Kerczeńską po tym jak 25 listopada trzy jednostki należące do marynarki wojennej Ukrainy zostały ostrzelane i zajęte przez rosyjskie siły specjalne na Morzu Azowskim. W wydanym oświadczeniu resort polskiej dyplomacji wskazał, „że dramatyczna eskalacja napięcia na wodach Morza Azowskiego, w wyniku której ranni zostali marynarze i uszkodzone jednostki Marynarki Wojennej Ukrainy, ma swoje źródła w konsekwentnym łamaniu przez Federację Rosyjską podstawowych zasad prawa międzynarodowego, w tym naruszenia integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy”. „Z całą mocą potępiamy agresywne działania Rosji” oświadczało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Decyzją ukraińskiego parlamentu w dziesięciu wschodnich i południowych obwodach Ukrainy, które graniczą z Rosją i Krymem (także od morza) wprowadzono stan wojenny, trwający miesiąc. Działania Rosjan skrytykował Prezydent USA, Donald Trump, ONZ, NATO i Unia Europejska.

Kijów ocenia działania Moskwy jako nielegalne, ponieważ Morze Azowskie należy zarówno do Rosji, jak i Ukrainy.

d1110o6

Podziel się opinią

Share
d1110o6
d1110o6
Więcej tematów