Trwa ładowanie...
d12h3bs

Rosja: ukraińskie porty na Morzu Azowskim częściowo odblokowane

Ukraińskie ministerstwo infrastruktury poinformowało, że Rosja częściowo odblokowała porty w Berdiańsku i Mariupolu na Morzu Azowskim – podaje IAR.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosja częściowo odblokowała ukraińskie porty na Morzu Azowskim. Na zdjęciu rosyjski statek blokujący Cieśninę Kerczeńską (25 listopad br.)
Rosja częściowo odblokowała ukraińskie porty na Morzu Azowskim. Na zdjęciu rosyjski statek blokujący Cieśninę Kerczeńską (25 listopad br.) (Twitter, Fot: @bielszym)
d12h3bs

Ukraiński minister infrastruktury Wołodymyr Omelan poinformował, że Rosjanie częściowo odblokowali porty w Berdiańsku i Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy. Według jego słów – 17 statków handlowych czeka na wejście na akwen Morza Azowskiego, jeden zaś oczekuje na wpłynięcie na wody Morza Czarnego. Dodatkowo kolejne dziewięć jednostek oczekuje w ukraińskich portach. Ukraina mówi o częściowym odblokowaniu, bo Rosja wciąż zatrzymuje statki do kontroli – podaje IAR.

Rosja całkowicie blokowała ruch statków przez Cieśninę Kerczeńską po tym jak 25 listopada trzy jednostki należące do marynarki wojennej Ukrainy zostały ostrzelane i zajęte przez rosyjskie siły specjalne na Morzu Azowskim. W wydanym oświadczeniu resort polskiej dyplomacji wskazał, „że dramatyczna eskalacja napięcia na wodach Morza Azowskiego, w wyniku której ranni zostali marynarze i uszkodzone jednostki Marynarki Wojennej Ukrainy, ma swoje źródła w konsekwentnym łamaniu przez Federację Rosyjską podstawowych zasad prawa międzynarodowego, w tym naruszenia integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy”. „Z całą mocą potępiamy agresywne działania Rosji” oświadczało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Decyzją ukraińskiego parlamentu w dziesięciu wschodnich i południowych obwodach Ukrainy, które graniczą z Rosją i Krymem (także od morza) wprowadzono stan wojenny, trwający miesiąc. Działania Rosjan skrytykował Prezydent USA, Donald Trump, ONZ, NATO i Unia Europejska.

Kijów ocenia działania Moskwy jako nielegalne, ponieważ Morze Azowskie należy zarówno do Rosji, jak i Ukrainy.

d12h3bs

Podziel się opinią

Share
d12h3bs
d12h3bs
Więcej tematów