Trwa ładowanie...

Rosja uderza w bastion ISIS w Syrii. Pociski manewrujące i bombowce strategiczne w akcji

W ramach ataków na pozycje Państwa Islamskiego w Syrii rosyjskie bombowce strategiczne Tu-22M3, Tu-160 i Tu-95MS wystrzeliły 34 pociski manewrujące na cele w prowincjach Aleppo i Idlib - oświadczył minister obrony Rosji Siergiej Szojgu.

Share
Rosja uderza w bastion ISIS w Syrii. Pociski manewrujące i bombowce strategiczne w akcji
Źródło: Wikimedia Commons/Max071086
d2rti3o

Szojgu poinformował, że liczba wylotów rosyjskich maszyn na cele w Syrii została podwojona. Na wtorek zaplanowano 127 misji i zbombardowanie ponad 200 celów przeciwnika.

Powołując się na przedstawiciela Pentagonu agencja Reutera poinformowała wcześniej tego samego dnia, że Rosja wykorzystała bombowce strategiczne i pociski manewrujące woda-ziemia do atakowania wybranych celów w Syrii. Waszyngton został o tym powiadomiony przez rosyjskie władze.

d2rti3o

Reuters podkreśla, że amerykańskie ministerstwo obrony dostało w tej sprawie oficjalną notę od Rosjan. Ma to związek z podpisanymi przez obie strony protokołami dotyczącymi bezpieczeństwa w powietrzu. Rozmówca Reutera dodał, że jednym z celów bombardowań miało być uznawane za stolicę Państwa Islamskiego (IS) miasto Ar-Rakka w prowincji o tej samej nazwie.

O atakach z wykorzystaniem pocisków manewrujących na Rakkę informowały wcześniej tego dnia także światowe media. Według francuskiego dziennika "Le Monde" pociski wystrzelono we wtorek rano z rosyjskich okrętów znajdujących się na Morzu Śródziemnym. Dziennik pisze, że pociski manewrujące przeleciały nad terytorium Turcji.

Rosyjska agencja RBK podała, że pociski manewrujące woda-ziemia Kalibr zostały odpalone z okrętu podwodnego. Powołując się na źródło w Ministerstwie Obrony Rosji agencja przekazała, że wystrzelił je konwencjonalny okręt podwodny "Rostow-na-Donu", płynący z rejonu operowania Floty Północnej do Noworosyjska nad Morzem Czarnym. Źródło RBK podkreśliło, że był to pierwszy w historii Rosji atak pociskami manewrującymi z okrętu podwodnego na pozycje realnego przeciwnika.

RBK poinformowała, że celami były bazy treningowe, sztaby, składy broni i amunicji oraz punkty dyslokacji oddziałów bojowników IS.

d2rti3o

Wcześniej także francuski resort obrony informował, że Rakka była celem nalotów ich lotnictwa, a 10 samolotów Rafale i Mirage 2000 zrzuciło na obszar zajęty przez dżihadystów kilkanaście bomb.

Operacja z użyciem pocisków manewrujących nastąpiła po zapowiedzeniu przez prezydenta Rosji Władimira Putina intensyfikacji nalotów w Syrii; wiąże się to z oficjalnym przyznaniem przez Moskwę, że katastrofa rosyjskiego samolotu pasażerskiego na Synaju 31 października była rezultatem "aktu terroru".

Lecący z Szarm el-Szejk w Egipcie do Petersburga samolot A321 rosyjskich linii czarterowych Kogalymavia, znanych też jako MetroJet, rozbił się na półwyspie Synaj w 24 minuty po starcie. Nie ocalał nikt z 224 pasażerów i członków załogi.

To drugi rosyjski atak na ISIS w Syrii z morza. W październiku Kreml informował, że rosyjskie okręty stacjonujące na Morzu Kaspijskim, skutecznie ostrzelały rakietami kilka baz dżihadystów. Rosja rozpoczęła operację przeciw Państwu Islamskiemu 30 września.

d2rti3o

Podziel się opinią

Share
d2rti3o
d2rti3o
Więcej tematów