Rosja: strony dalekie od porozumienia ws. irańskiego programu atomowego
Światowe potęgi i władze w Teheranie są "dalekie" od porozumienia ws. irańskiego programu nuklearnego. Różnice zdań dotyczą głównie kwestii wzbogacania uranu przez Iran - poinformował rosyjski negocjator Siergiej Riabkow.
20.03.2014 | aktual.: 20.03.2014 13:18
Podkreślił, że państwa grupy 5+1 (USA, Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Chiny i Rosja) porozumiały się z Iranem, że podstawą dalszych negocjacji ma być tymczasowe porozumienie z listopada, które zakładało ograniczenie przez Teheran programu nuklearnego. Według Riabkowa Iran ma jednak "daleko idące wymagania" co do kwestii wzbogacania uranu.
Agencja Reutera informowała wcześniej, że zastępczyni szefowej unijnej dyplomacji Helga Schmid rozesłała pocztą elektroniczną list do wysokich rangą urzędników UE, w którym podsumowała kolejną rundę negocjacji z 18 i 19 marca pomiędzy grupą 5+1, a Iranem w sprawie programu nuklearnego prowadzonego przez władze w Teheranie. Rozmowy odbyły się w Wiedniu.
"W niektórych kwestiach nasze zdania mocno się różnią. (...) Jednak odnosimy wrażenie, że irańscy negocjatorzy są bardzo zdeterminowani, aby osiągnąć porozumienie w ramach ustalonego wcześniej sześciomiesięcznego okresu" - napisała Schmid w liście cytowanym przez Reutera.
Ostatnie rozmowy pozytywnie ocenił również irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif. W jego ocenie negocjacje w Wiedniu były "bardzo owocne" i doprowadziły do wyjaśnienia wielu kwestii. - W sprawie zrozumienie i wyjaśnienia "Wiedeń 2" był bardzo owocną rundą rozmów, bardzo konstruktywną i korzystną - powiedział Zarif.
W środę szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton poinformowała, że kolejna runda negocjacji grupy 5+1 z Iranem odbędzie się w Wiedniu 7-9 kwietnia. Oceniła także ostatnie rozmowy jako "istotne i pożyteczne", ale nie ujawniła żadnych konkretów dotyczących przebiegu rozmów.
24 listopada 2013 roku grupa 5+1 podpisała wstępne porozumienie z Iranem w sprawie ograniczenia jego programu nuklearnego i złagodzenia sankcji gospodarczych, które Zachód nałożył na ten kraj w związku z tym programem. Umowa weszła w życie 20 stycznia bieżącego roku i ma obowiązywać przez pół roku.
Porozumienie to jest uważane za pierwszy krok do rozładowania wieloletnich napięć wywołanych podejrzeniami Zachodu, że Iran dąży do uzyskania broni nuklearnej, czemu władze w Teheranie konsekwentnie zaprzeczają.