Trwa ładowanie...
dpz6s8s
rosja

Rosja rozważa nałożenie nowych ograniczeń na NGO

Rosyjski rząd rozważa wprowadzenie nowych ograniczeń w działalności organizacji pozarządowych (NGO), aby uniemożliwić im współpracę z międzynarodowymi instytucjami demokratycznymi np. OBWE - powiedziała przywódczyni Moskiewskiej Grupy Helsińskiej.

Share
dpz6s8s

W pakiecie nowych restrykcji miałby się znaleźć m.in. obowiązek uzyskania zgody władz rosyjskich na uczestnictwo w posiedzeniu OBWE (Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie), co przekreślałoby grupy krytyczne wobec Kremla - oznajmiła liderka Moskiewskiej Grupy Helsińskiej Ludmiła Aleksiejewa.

Wprowadzeniem tych obostrzeń zainteresowane są również Uzbekistan oraz Białoruś - twierdzi Aleksiejewa.

Kreml uważa NGO za agendy szpiegowskie zachodnich państw i poddaje je coraz ściślejszej kontroli. Zdaniem Aleksiejewy najnowsze propozycje restrykcji wiążą się z chęcią osłabienia organizacji pozarządowych przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi.

Działalność NGO jest w Rosji silnie reglamentowana. W ubiegłym roku parlament rosyjski przyjął ustawę, zmuszającą organizacje pozarządowe do ponownego przejścia przez procedury rejestracyjne oraz składania kwartalnych sprawozdań z działalności i źródeł finansowania.

dpz6s8s

Podziel się opinią

Share
dpz6s8s
dpz6s8s
Więcej tematów