ŚwiatRosja rozpocznie testy sprzętu do izolacji internetu

Rosja rozpocznie testy sprzętu do izolacji internetu

Jak podaje szef regulatora mediów i internetu w Rosji (Roskomnadzor) Aleksandr Żarow, Moskwa rozpocznie testy sprzętu, który w przypadku "zagrożenia" ma "izolować" rosyjski segment internetu (Runet). Odpowiedni sprzęt montowany jest na sieciach głównych operatorów.

Rosja rozpocznie testy sprzętu do izolacji internetu
Źródło zdjęć: © Fotolia | Volodymyr Krasyuk

Żarow zapowiedział, że początek testów jest datowany na październik. Na pierwszym etapie testy będą prowadzone "ostrożnie" i będą polegały na sprawdzaniu wpływu na pracę serwerów i na ruch internetowy. Drugim etapem badań mają być testy "w trybie bojowym". Operacja nie odbędzie się jednak w całym kraju, a tylko w jednym regionie. Testy mają zakończyć się w połowie października.

Badania zostały rozpoczęte na mocy ustawy o działaniu rosyjskiego segmentu internetu w warunkach odłączenia go od globalnych serwerów. Projekt wejdzie w życie w listopadzie tego roku. Ustawa zakłada, że w razie zagrożenia Roskomnadzor przejmuje scentralizowane zarządzanie rosyjskim internetem.

Do wspomnianych sytuacji zaliczono katastrofy naturalne oraz rozległe awarie technologiczne. Ustawa wspomina również o przypadkach, gdy niemożliwe jest nawiązanie łączności pomiędzy użytkownikami lub gdy nie działają elementy infrastruktury, a także - gdy podejmowane są próby "wywarcia destabilizującego wpływu" na sieci łączności - zewnętrznego bądź od wewnątrz.

Zobacz także: Na kogo zagłosuje wnuczka L. Millera? Były premier uchylił rąbka tajemnicy

Zgodnie z ustawą o "suwerennym Runecie" w sytuacjach zagrożenia Roskomnadzor będzie filtrować ruch internetowy przez specjalne systemy. W Rosji pojawi się również wykaz punktów wymiany ruchu internetowego między sieciami rosyjskimi i globalnymi. Cały ruch internetowy będzie przechodził tylko przez punkty, które znajdą się w rejestrze. Kryteria, według których wspomniane punkty zostaną wybrane, opracuje Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB).

Ustawa jest szeroko krytykowana przez organizacje stojące na straży wolności słowa i społeczność międzynarodową, które zarzucają Rosji, że będzie wykorzystywała zawarte w niej przepisy do ograniczania swobody przepływu informacji w internecie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (88)