ycipk-21b3ew

Rosja rozpocznie testy sprzętu do izolacji internetu

Jak podaje szef regulatora mediów i internetu w Rosji (Roskomnadzor) Aleksandr Żarow, Moskwa rozpocznie testy sprzętu, który w przypadku "zagrożenia" ma "izolować" rosyjski segment internetu (Runet). Odpowiedni sprzęt montowany jest na sieciach głównych operatorów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kreml zamierza przejąć kontrolę nad rosyjskim internetem?
Kreml zamierza przejąć kontrolę nad rosyjskim internetem? (Fotolia, Fot: Volodymyr Krasyuk)
ycipk-21b3ew

Żarow zapowiedział, że początek testów jest datowany na październik. Na pierwszym etapie testy będą prowadzone "ostrożnie" i będą polegały na sprawdzaniu wpływu na pracę serwerów i na ruch internetowy. Drugim etapem badań mają być testy "w trybie bojowym". Operacja nie odbędzie się jednak w całym kraju, a tylko w jednym regionie. Testy mają zakończyć się w połowie października.

Badania zostały rozpoczęte na mocy ustawy o działaniu rosyjskiego segmentu internetu w warunkach odłączenia go od globalnych serwerów. Projekt wejdzie w życie w listopadzie tego roku. Ustawa zakłada, że w razie zagrożenia Roskomnadzor przejmuje scentralizowane zarządzanie rosyjskim internetem.

Do wspomnianych sytuacji zaliczono katastrofy naturalne oraz rozległe awarie technologiczne. Ustawa wspomina również o przypadkach, gdy niemożliwe jest nawiązanie łączności pomiędzy użytkownikami lub gdy nie działają elementy infrastruktury, a także - gdy podejmowane są próby "wywarcia destabilizującego wpływu" na sieci łączności - zewnętrznego bądź od wewnątrz.

ycipk-21b3ew

Zobacz także: Na kogo zagłosuje wnuczka L. Millera? Były premier uchylił rąbka tajemnicy

Zgodnie z ustawą o "suwerennym Runecie" w sytuacjach zagrożenia Roskomnadzor będzie filtrować ruch internetowy przez specjalne systemy. W Rosji pojawi się również wykaz punktów wymiany ruchu internetowego między sieciami rosyjskimi i globalnymi. Cały ruch internetowy będzie przechodził tylko przez punkty, które znajdą się w rejestrze. Kryteria, według których wspomniane punkty zostaną wybrane, opracuje Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB).

Ustawa jest szeroko krytykowana przez organizacje stojące na straży wolności słowa i społeczność międzynarodową, które zarzucają Rosji, że będzie wykorzystywała zawarte w niej przepisy do ograniczania swobody przepływu informacji w internecie.

ycipk-21b3ew

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-21b3ew

ycipk-21b3ew
ycipk-21b3ew