Trwa ładowanie...
d2t10fy

Rosja przedłuży okres mniejszego wydobycia ropy

Największe rosyjskie firmy naftowe zgodziły się przedłużyć wprowadzony na początku tego roku limit
eksportu ropy na światowe rynki na kolejne trzy miesiące - poinformował w środę premier Rosji Michaił Kasjanow.

d2t10fy
d2t10fy

Podobnie jak w ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku, Rosja będzie sprzedawać za granicę o 150 tys. baryłek dziennie mniej niż w roku 2001. Utrzymania tych ograniczeń domagała się od Moskwy organizacja państw-eksporterów ropy naftowej OPEC, która chce przeciwdziałać spadkowi cen surowca na światowych rynkach.

Pod koniec grudnia 2001 r. kraje OPEC zdecydowały, że od początku tego roku obniżą dostawy ropy o 1,5 mln baryłek dziennie. Producenci ropy spoza grupy zdecydowali się wówczas wesprzeć starania OPEC o umocnienie cen tego surowca na światowych giełdach paliw i ograniczyli eksport łącznie o 425 tys. baryłek dziennie.

Jeżeli wraz z upływem czasu zaobserwujemy stabilizację rynku ropy naftowej i pojawienie się tendencji podniesienia cen na ropę, wówczas rząd oraz kompanie naftowe znowu rozpatrzą celowość ograniczenia eksportu w kolejnych miesiącach drugiego kwartału - zastrzegł rosyjski premier.

Obecny poziom cen ropy, kształtujący się na poziomie 18-20 dolarów za baryłkę, Kasjanow uznał za odpowiedni i "zadawalający stronę rosyjską".

Obecnie udział Rosji w światowym eksporcie ropy naftowej nie przekracza 7%, podczas gdy przed piętnastu laty sięgał 15%. Rosyjski przemysł naftowy wydobył w ubiegłym roku 348 mln ton ropy, o 7,6% więcej niż rok wcześniej. Z tej ilości wyeksportowano 161,5 mln ton. (mk)

d2t10fy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2t10fy
Więcej tematów