Trwa ładowanie...
dquec1l
IAR

Rosja: profesor Zubow usunięty z MGIMO za krytykę polityki Putina

Profesor Andriej Zubow, znany rosyjski historyk i religioznawca, został usunięty z elitarnego Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (MGIMO) za krytykę polityki prezydenta Rosji Władimira Putina wobec Ukrainy. Naukowiec zasłynął z artykułu ostro oceniającego przyłączenie Krymu do Rosji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Siły prorosyjskie w bazie lotniczej Belbek
Siły prorosyjskie w bazie lotniczej Belbek (AP, Fot: © 2014 Ivan Sekretarev)
dquec1l

Profesor Zubow porównał na łamach moskiewskiej gazety "Wiedomosti"przyłączenie Krymu do Rosji z przyłączeniem Austrii przez hitlerowskie Niemcy w 1938 roku. Zaraz potem otrzymał ostrzeżenie, że jego wypowiedź nie odpowiada statusowi profesora uczelni, na której pracuje.

"Wszystko wydawało się takie promienne. I sława Hitlera świeciła w zenicie. I przed Wielkimi Niemcami drżał świat. Przyłączenie obwodów i krajów do Rzeszy bez jednego wystrzału, bez jednej kropli krwi - czyż Fuehrer nie jest genialnym politykiem? A sześć lat później Niemcy były pokonane, miliony ich synów zabito, miliony ich córek zhańbiono, niemieckie miasta zostały starte z powierzchni ziemi, dobra niemieckiej kultury, gromadzone przez wieki, przekształciły się w proch" - napisał uczony.

Kierownictwo MGIMO zamierzało zwolnić Zubowa już wtedy, jednak w jego obronie wystąpiła społeczność akademicka moskiewskich uczelni. W efekcie otrzymał jedynie upomnienie.

dquec1l

W ostatnich trzech tygodniach historyk znów kilkakrotnie skrytykował interwencję wojskową Rosji na Ukrainie. W ubiegłą środę z trybuny obradującego w Moskwie kongresu rosyjskiej inteligencji "Przeciwko wojnie, samoizolacji Rosji i restauracji totalitaryzmu" Zubow ocenił, że Rosja rozpętała wojnę z Ukrainą.

- Za wojnę uważa się już sam fakt wprowadzenia wojsk do obcego kraju bez jego zgody - wyjaśnił. W jego ocenie Kreml naruszył fundamentalne zasady ONZ, układ o Wspólnocie Niepodległych Państw (WNP) i traktat o współpracy z Ukrainą. - Zebraliśmy się, aby powiedzieć, że jest też inna Rosja, występująca przeciwko wojnie - oznajmił historyk.

Jako oficjalny powód zwolnienia podano niejednokrotne naruszanie statutu uczelni i wewnętrznych reguł zachowania.

"Liczne wypowiedzi i wywiady Zubowa na temat wydarzeń na Ukrainie i polityki zagranicznej Rosji wywołują oburzenie i zdumienie w środowisku uniwersyteckim. Są one sprzeczne z kursem Rosji na arenie międzynarodowej, poddają bezmyślnej i nieodpowiedzialnej krytyce działania państwa, szkodzą procesowi edukacyjnemu i wychowawczemu" - oświadczyła w uzasadnieniu administracja MGIMO, mającego status uniwersytetu.

Profesor Zubow ma 62 lata. Jest historykiem, religioznawcą i politologiem. Jest jednym z autorów zasad socjalnej koncepcji Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej

dquec1l

Podziel się opinią

Share
dquec1l
dquec1l
Więcej tematów