Trwa ładowanie...

Antyzachodni pakt. Regionalna potęga ramię w ramię z Moskwą

Marynarka wojenna Republiki Południowej Afryki dołącza do ćwiczeń wojskowych z Rosją i Chinami. Kreml wchodzi w kolejny etap paktu z sojusznikami. Manewry przypadające na pierwszą rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę zostały skrytykowane przez USA. Rozpoczynające się w piątek militarne działania toczyć się będą przez dziesięć dni na Oceanie Indyjskim u wybrzeży RPA. Zachód z niepokojem obserwuje groźny sojusz.

Wojenna rosyjska fregata Admirał Gorszkow już od kilku dni dokujew Kapsztadzie. Weźmie udział w rozpoczynających się w piątek 10-dniowych ćwiczeniach wojskowych RPA, Rosji i ChinWojenna rosyjska fregata Admirał Gorszkow już od kilku dni dokujew Kapsztadzie. Weźmie udział w rozpoczynających się w piątek 10-dniowych ćwiczeniach wojskowych RPA, Rosji i ChinŹródło: East News, fot: -
d1jcim2
d1jcim2

Południowoafrykańskie Siły Obrony Narodowej (SANDF) wyślą na ćwiczenia z Rosją i Chinami 350 przedstawicieli swoich sił zbrojnych. Rosja zadeklarowała wysłanie na ćwiczenia legendarnego okrętu wojennego Admirał Gorszkow, wyposażonego w hipersoniczne pociski Zircon, amunicję przemieszczająca się dziewięć razy szybciej od dźwięku, o zasięgu tysiąca kilometrów.

Jak podkreśla BBC, ćwiczenia nie mają na celu jedynie podnoszenia sprawności i koordynacji militarnej. - Moskwa będzie starała się pokazać, że pomimo niepowodzeń na wojnie w Ukrainie jej siły zbrojne są nadal bardzo silne - mówi Denys Reva z Instytutu Studiów nad Bezpieczeństwem w RPA.

Afrykańskie zaangażowanie w działania zaplanowane przez Rosję wywołuje kontrowersje. Rzecznik Białego Domu powiedział w styczniu, że Stany Zjednoczone sceptycznie patrzą na każdy kraj, który kooperuje militarnie z Rosją, gdy państwo to toczy brutalną wojnę z Ukrainą.

d1jcim2

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

HIMARS-y zblokowały ruch na trasie. Kierowcy przecierali oczy ze zdumienia

Republika Południowej Afryki wcześniej wstrzymała się od potępienia rosyjskiej inwazji na forum ONZ. Odmówiła też przyłączenia się do USA i Europy w nałożeniu sankcji na Kreml.

Pokaz siły Rosji i sojuszników. Zachód zaniepokojony manewrami z udziałem RPA i Chin

Republika Południowej Afryki od 2011 roku przeprowadziła cztery wspólne ćwiczenia z USA, a także ćwiczenia z Francją i Niemcami. - Wszystkie kraje prowadzą takie manewry z przyjaciółmi na całym świecie - powiedziała minister spraw zagranicznych Naledi Pandor podczas styczniowej wizyty w RPA jej rosyjskiego odpowiednika Siergieja Ławrowa. Podkreśliła też, że próba powstrzymywania spontanicznych relacji i sojuszy wojskowych jest "nadużyciem praktyki międzynarodowej".

d1jcim2

Według Elizabeth Sidiropoulos, szefowej Południowoafrykańskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, Rosja ma najwięcej do zyskania na tegorocznych ćwiczeniach. - Pokazuje, że Rosja wciąż może rozprzestrzeniać swoją potęgę daleko i że nadal ma sojuszników na całym świecie.

Rządzący w RPA Afrykański Kongres Narodowy (ANC) ma wieloletnie powiązania z Rosją. Powstały one przed 1994 rokiem, podczas rządów białej mniejszości.

- Starsi przywódcy AKN nadal są emocjonalnie przywiązani do Moskwy, ponieważ stale wspierała ona ich walkę. To sprawia, że RPA bardzo trudno jest odwrócić się od Rosji w sprawie Ukrainy - mówi doktor Alex Vines z think-tanku Chatham House w Londynie.

Militarna operacja z Rosjanami i Chińczykami, a szczególnie działania ramię w ramię z państwem, które napadło na sąsiada, na dodatek odbywające się w rocznicę potępianego na świecie wydarzenia, wzbudziła także falę krytyki wewnątrz afrykańskiego kraju. - To policzek dla naszych partnerów handlowych. Tak wyraźnie opowiadać się po stronie Rosji w rocznicę inwazji. Jesteśmy pożytecznymi idiotami - powiedział Kobus Marais, który stoi na czele resortu obrony opozycyjnego Sojuszu Demokratycznego.

d1jcim2

Ćwiczenia marynarki wojennej Republiki Południowej Afryki z Rosją i Chinami oznaczone zostały kryptonimem Mosi II. Będą się toczyć przez najbliższych 10 dni w pobliżu Durbanu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1jcim2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d1jcim2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj