Rosja ostro reaguje na wzmocnienie militarne NATO w Arktyce. Mówi o środkach zapobiegawczych
Ambasador Generalny Ministerstwa Spraw Zagranicznych Nikołaj Korczunow stwierdził w rozmowie z RIA Novosti, że Rosja odpowie na wzmocnienie potencjału wojskowego NATO w Arktyce. Ma wykorzystać cały zestaw "metod", w tym środki zapobiegawcze.
– Kurs wzmacniania potencjału wojskowego NATO w tym regionie, w tym wejście Finlandii do sojuszu i planowane włączenie do niego Szwecji, wskazuje na dominację w NATO scenariuszy siłowych zapewniających własne bezpieczeństwo na północnych szerokościach geograficznych ze szkodą dla bezpieczeństwa innych krajów – powiedział.
Dyplomata zwrócił uwagę na zwiększone napięcie militarno-polityczne w Arktyce spowodowane działaniami Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników, zwłaszcza na tle rosyjskiej operacji specjalnej na Ukrainie.
Moskwa – ostrzegał Korczunow – odpowie na te wyzwania i zagrożenia "zestawem niezbędnych działań, w tym zapobiegawczych", jakie Władimir Putin nakreślił w ramach Koncepcji Polityki Zagranicznej oraz Strategii Rozwoju Republiki Ludowej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Według niego Moskwa ze swojej strony będzie w dalszym ciągu promować wzajemne zaufanie w Arktyce w interesie zapewnienia stabilności, konstruktywnej współpracy i dialogu.
NATO rośnie w siłę
Finlandia i Szwecja na tle wydarzeń na Ukrainie w maju 2022 roku złożyły wnioski o członkostwo w NATO. Finlandia została 31. członkiem sojuszu 4 kwietnia. Wniosek Szwecji nie uzyskał jeszcze ostatecznej zgody Węgier i Turcji.
Sztokholm w negocjacjach z prezydentem Turcji Tayyipem Erdoganem zgodził się, w zamian za ratyfikację wniosku, pomóc zintensyfikować proces akcesji Ankary do UE. Jednocześnie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg stwierdził, że kwestie wejścia Szwecji do sojuszu i Turcji do Unii Europejskiej "nie są ze sobą powiązane".