Trwa ładowanie...

Rosja odtajniła raport dla Stalina o Warszawie z 1945. Zniszczone przez hitlerowców miasto marszałek Żukow określił „martwym”

Rosja odtajniła raport dla Stalina o Warszawie z 1945. Radziecki marszałek Gieorgij Żuków informował w nim o zniszczeniach w stolicy, dokonanych przez hitlerowców. Warszawę określono jako „martwą”.

Rosja odtajniła raport dla Stalina o Warszawie z 1945. Zniszczone przez hitlerowców miasto marszałek Żukow określił „martwym”Źródło: PAP
d3cnlsk
d3cnlsk

Rosja odtajniła raport o Warszawie z 1945

W czwartek, 17 stycznia w Moskwie przedstawiono raport radzieckiego marszałka Gieorgija Żukowa. Informował w nim o zniszczeniach w Warszawie, dokonanych przez hitlerowskie wojska. Jak podają rosyjskie media, to pierwsza publikacja raportu. W swoim raporcie Żukow relacjonował, iż „faszystowscy barbarzyńcy” z okrucieństwem wyrafinowanych sadystów zniszczyli stolicę Polski. Opisywał również Powstanie Warszawskie stwierdzając, że było sprowokowane przez emigracyjny rząd polski w Londynie i dowództwo Armii Krajowej. Opisując niszczone wielkie zakłady przemysłowe, wysadzone w powietrze domy i zrujnowaną gospodarkę zdobył się na stwierdzenie, że miasto jest martwe.

Rosja odtajniła raport – informacje Żukowa

W swoim raporcie Żukow poinformował również Stalina, że całkowicie sprawne zakłady przemysłowe zdołały zachować się w Łodzi, Tomaszowie, Radomiu, Bydgoszczy i wielu innych polskich miastach. Dokument zawierał także opisy postępów Armii Czerwonej w walce z siłami nazistowskich Niemiec. Marszałek zapewniał Stalina, że wypełniono jego rozkaz, rozbito oddziały przeciwnika i szybko skierowano się ku linii granicy niemiecko-polskiej. Stwierdził, iż radzieckie wojsko przeszło wówczas 400 km w 17 dni.
Według informacji podanych przez Rmf24, rosyjska agencja RIA Nowosti podała do wiadomości, że radzieckie wojska nie mogły pomóc „buntowi wywołanemu przez Polaków”, który był źle przygotowany i miał zmusić ZSRR do uznania polskiej władzy emigracyjnej. W rzeczywistości radzieckie wojska stały jednak na brzegu Wisły biernie obserwując upadek walczącej Warszawy.

d3cnlsk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3cnlsk
Więcej tematów