Rosja odtajnia dokumenty sprzed lat. IPN zabiera głos
Rosja opublikowała dokumenty na temat sowieckich działań w latach 1944-1945. Resort obrony zrobił to w 75. rocznicę wkroczenia Armii Czerwonej do zrujnowanej Warszawy. Głos ws. dokumentów oczerniających pamięć Polaków zabrał IPN.
17.01.2020 20:28
"Opublikowane dokumenty nie wnoszą (...) nowych informacji na temat sowieckich działań w latach 1944-1945" - przekonuje Instytut Pamięci Narodowej. Historycy przypominają, że we wskazanym okresie tym Związek Sowiecki, walcząc z Niemcami, jednocześnie robił, co mógł, by nie dopuścić do odbudowy niepodległej Polski.
IPN zwraca uwagę na aneksję ziem wschodnich Rzeczypospolitej i "zniewoleniu pozostałego terytorium Polski sowiecki aparat terroru i podległe mu organy". Autorzy komunikatu podkreślają, że sowieckie dokumenty milczą na temat blokowania przez Armię Czerwoną alianckiej pomocy dla powstańców warszawskich i jej działania ułatwiające Niemcom likwidacji zrywu.
Rosja odtajnia dokumenty sprzed lat. IPN zabiera głos
"Nie pokazują zwalczania i niszczenia przez siły sowieckie oddziałów AK, idących na pomoc Powstaniu" - czytamy o ujawnionych dokumentach. Historycy IPN wskazują, że są one za to dowodem na nielojalność komunistycznej Armii Ludowej wobec Polski i władz powstańczych.
Sowieckie dokumenty, które ujrzały światło dzienne, mają służyć "ochronie prawdy historycznej, przeciwdziałaniu fałszowaniu historii i próbom rewizji rezultatów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej". Mają być one dowodem na zabijanie Żydów i Ukraińców przez oddziały Armii Krajowej w czasie powstania warszawskiego.
IPN podkreśla, że przedstawione dokumenty nie mówią nic o dokonywanych w całym kraju sowieckich mordach, gwałtach oraz o rabunkach własności prywatnej i infrastruktury przemysłowej. "Instytut Pamięci Narodowej apeluje do Federacji Rosyjskiej o politykę jawności i o udostępnienie historykom całości materiałów" - czytamy w komunikacie IPN.
Czytaj też: Władimir Putin i spór o historię. Rosja chce rezolucji potępiającej Polskę
Władimir Putin i spór o historię. Marszałek Dumy: Polska powinna przeprosić za obozy zagłady
Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl