Trwa ładowanie...

Rosja odtajnia dokumenty sprzed lat. IPN zabiera głos

Rosja opublikowała dokumenty na temat sowieckich działań w latach 1944-1945. Resort obrony zrobił to w 75. rocznicę wkroczenia Armii Czerwonej do zrujnowanej Warszawy. Głos ws. dokumentów oczerniających pamięć Polaków zabrał IPN.
Share
Rosja odtajnia dokumenty sprzed lat. IPN zabiera głos
Rosja odtajnia dokumenty sprzed lat. IPN zabiera głosŹródło: PAP
d12svv0

"Opublikowane dokumenty nie wnoszą (...) nowych informacji na temat sowieckich działań w latach 1944-1945" - przekonuje Instytut Pamięci Narodowej. Historycy przypominają, że we wskazanym okresie tym Związek Sowiecki, walcząc z Niemcami, jednocześnie robił, co mógł, by nie dopuścić do odbudowy niepodległej Polski.

IPN zwraca uwagę na aneksję ziem wschodnich Rzeczypospolitej i "zniewoleniu pozostałego terytorium Polski sowiecki aparat terroru i podległe mu organy". Autorzy komunikatu podkreślają, że sowieckie dokumenty milczą na temat blokowania przez Armię Czerwoną alianckiej pomocy dla powstańców warszawskich i jej działania ułatwiające Niemcom likwidacji zrywu.

Rosja odtajnia dokumenty sprzed lat. IPN zabiera głos

"Nie pokazują zwalczania i niszczenia przez siły sowieckie oddziałów AK, idących na pomoc Powstaniu" - czytamy o ujawnionych dokumentach. Historycy IPN wskazują, że są one za to dowodem na nielojalność komunistycznej Armii Ludowej wobec Polski i władz powstańczych.

d12svv0

Zobacz też: Władimir Putin szokuje. "Rosja testuje Polskę"

Sowieckie dokumenty, które ujrzały światło dzienne, mają służyć "ochronie prawdy historycznej, przeciwdziałaniu fałszowaniu historii i próbom rewizji rezultatów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej". Mają być one dowodem na zabijanie Żydów i Ukraińców przez oddziały Armii Krajowej w czasie powstania warszawskiego.

IPN podkreśla, że przedstawione dokumenty nie mówią nic o dokonywanych w całym kraju sowieckich mordach, gwałtach oraz o rabunkach własności prywatnej i infrastruktury przemysłowej. "Instytut Pamięci Narodowej apeluje do Federacji Rosyjskiej o politykę jawności i o udostępnienie historykom całości materiałów" - czytamy w komunikacie IPN.

d12svv0

Czytaj też: Władimir Putin i spór o historię. Rosja chce rezolucji potępiającej Polskę
Władimir Putin i spór o historię. Marszałek Dumy: Polska powinna przeprosić za obozy zagłady

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d12svv0

Podziel się opinią

Share
d12svv0
d12svv0
Więcej tematów