Trwa ładowanie...

Rosja odtajnia dokumenty sprzed lat. IPN zabiera głos

Rosja opublikowała dokumenty na temat sowieckich działań w latach 1944-1945. Resort obrony zrobił to w 75. rocznicę wkroczenia Armii Czerwonej do zrujnowanej Warszawy. Głos ws. dokumentów oczerniających pamięć Polaków zabrał IPN.

Rosja odtajnia dokumenty sprzed lat. IPN zabiera głosŹródło: PAP
d2xtwym
d2xtwym

"Opublikowane dokumenty nie wnoszą (...) nowych informacji na temat sowieckich działań w latach 1944-1945" - przekonuje Instytut Pamięci Narodowej. Historycy przypominają, że we wskazanym okresie tym Związek Sowiecki, walcząc z Niemcami, jednocześnie robił, co mógł, by nie dopuścić do odbudowy niepodległej Polski.

IPN zwraca uwagę na aneksję ziem wschodnich Rzeczypospolitej i "zniewoleniu pozostałego terytorium Polski sowiecki aparat terroru i podległe mu organy". Autorzy komunikatu podkreślają, że sowieckie dokumenty milczą na temat blokowania przez Armię Czerwoną alianckiej pomocy dla powstańców warszawskich i jej działania ułatwiające Niemcom likwidacji zrywu.

Rosja odtajnia dokumenty sprzed lat. IPN zabiera głos

"Nie pokazują zwalczania i niszczenia przez siły sowieckie oddziałów AK, idących na pomoc Powstaniu" - czytamy o ujawnionych dokumentach. Historycy IPN wskazują, że są one za to dowodem na nielojalność komunistycznej Armii Ludowej wobec Polski i władz powstańczych.

Zobacz też: Władimir Putin szokuje. "Rosja testuje Polskę"

Sowieckie dokumenty, które ujrzały światło dzienne, mają służyć "ochronie prawdy historycznej, przeciwdziałaniu fałszowaniu historii i próbom rewizji rezultatów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej". Mają być one dowodem na zabijanie Żydów i Ukraińców przez oddziały Armii Krajowej w czasie powstania warszawskiego.

d2xtwym

IPN podkreśla, że przedstawione dokumenty nie mówią nic o dokonywanych w całym kraju sowieckich mordach, gwałtach oraz o rabunkach własności prywatnej i infrastruktury przemysłowej. "Instytut Pamięci Narodowej apeluje do Federacji Rosyjskiej o politykę jawności i o udostępnienie historykom całości materiałów" - czytamy w komunikacie IPN.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2xtwym
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xtwym
Więcej tematów