Trwa ładowanie...

Rosja odrzuciła projekt oenzetowskiej rezolucji ws. ludobójstwa w Srebrenicy

Rosja odrzuciła brytyjski projekt rezolucji ONZ upamiętniającej ludobójstwo w Srebrenicy z 1995 roku i zapowiedziała, że przedstawi własny tekst dokumentu. Wkrótce przypada 20. rocznica tragicznych wydarzeń ze Srebrenicy.

Share
Rosja odrzuciła projekt oenzetowskiej rezolucji ws. ludobójstwa w Srebrenicy
Źródło: Wikipedia
d1layak

Wielka Brytania zaproponowała swoim 14 partnerom z Rady Bezpieczeństwa ONZ tekst, w którym oddano cześć ofiarom ludobójstwa i wyciągano wnioski z tego, że ONZ nie było w stanie zapobiec masakrze.

Jednak przedstawiciel Rosji powiedział dziennikarzom, że tekst ten wzbudza kontrowersje, kładzie zbyt duży nacisk na działania bośniackich Serbów i koncentruje się "tylko na jednym aspekcie konfliktu".

d1layak

Tymczasem jak poinformował zachodni dyplomata, który chciał zachować anonimowość, w rosyjskim projekcie rezolucji nie pojawia się słowo "Srebrenica", a najwięcej uwagi poświęcono porozumieniu z Dayton, które zakończyło wojnę w Bośni.

RB ONZ ma głosować w sprawie rezolucji we wtorek, kilka dni przed zaplanowanymi uroczystościami rocznicowymi w Bośni. Jednak Rosja może zablokować porozumienie - pisze agencja AFP.

Po zajęciu Srebrenicy, wówczas muzułmańskiej enklawy w BiH, w lipcu 1995 roku siły Serbów bośniackich dokonały w pobliżu miasta masakry blisko 8 tys. muzułmańskich mężczyzn i chłopców. Międzynarodowy wymiar sprawiedliwości uznał ją za ludobójstwo.

Serbski członek trzyosobowego Prezydium Bośni i Hercegowiny Mladen Ivanić w poniedziałek zwrócił się do ONZ, by zrezygnowała z przyjmowania rezolucji. Stwierdził, że kwestia ta może poróżnić społeczności i destabilizować kraj.

Prezydent wchodzącej w skład BiH Republiki Serbskiej Milorad Dodik ostatnio zaapelował do Rosji, by użyła swego prawa weta w RB ONZ i uniemożliwiła przegłosowanie dokumentu.

Według brytyjskiego ambasadora przy ONZ Matthew Rycrofta celem brytyjskiego projektu rezolucji jest "zrobienie kolejnego kroku w kierunku pojednania" i "zapewnienie o naszej determinacji, by zapobiec ludobójstwu".

d1layak

Podziel się opinią

Share
d1layak
d1layak
Więcej tematów