Trwa ładowanie...
d3u6lok
23-01-2007 20:00

Rosja niezadowolona z materiałów KE w sprawie polskiego mięsa

Rosyjska Federalna Służba ds. Nadzoru
Sanitarnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) poinformowała, że jest niezadowolona z jakości materiałów, które
otrzymała od Komisji Europejskiej (KE), a dotyczących inspekcji
unijnych ekspertów w zakładach mięsnych w Polsce.

d3u6lok
d3u6lok

Przekazane nam dokumenty, dotyczące wyników przeprowadzonych przez ekspertów Komisji Europejskiej inspekcji w polskich przedsiębiorstwach, nie zawierają informacji, których oczekuje się od specjalistów. Bardziej przypominają one raporty dyplomatów - oświadczył szef Rossielchoznadzoru Siergiej Dankwert, którego cytuje agencja Interfax.

Według niego, "w dokumentach wszystko jest niekonkretne, deklaratywne i ogólnikowe". A strona rosyjska chciała dostać konkretne wnioski ekspertów, dotyczące konkretnych zakładów, przejść granicznych i portów - powiedział Dankwert.

Rosyjski minister rolnictwa Aleksiej Gordiejew przekazał w sobotę, po spotkaniach w Berlinie z unijnym komisarzem ds. zdrowia i ochrony konsumentów Markosem Kyprianu oraz polskim wicepremierem i ministrem rolnictwa Andrzejem Lepperem, że odtąd Rosja będzie prowadziła rozmowy w sprawie importu polskiego mięsa z Komisją Europejską, a nie z Polską.

Gordiejew oznajmił również, że KE przekazała Federalnej Służbie ds. Nadzoru Sanitarnego i Fitosanitarnego wyniki kontroli, przeprowadzonych w polskich zakładach mięsnych przez unijnych inspektorów.

d3u6lok

Daliśmy sobie czas na zbadanie tych dokumentów i przygotujemy do nich pytania - powiedział minister.

Gordiejew ogłosił też, że w ciągu miesiąca Rosja wyśle własnych inspektorów weterynaryjnych do polskich przedsiębiorstw, zainteresowanych eksportem produkcji na rosyjski rynek.

W październiku 2005 r. Rosja wprowadziła zakaz importu żywności z Polski, zarzucając stronie polskiej fałszowanie certyfikatów weterynaryjnych i fitosanitarnych. Warszawa usunęła uchybienia w tej dziedzinie, jednak Moskwa nie zniosła embarga. W odpowiedzi w listopadzie 2006 roku Polska zablokowała rozpoczęcie negocjacji między Unią Europejską i Rosją w sprawie nowej umowy o współpracy i partnerstwie.

Rossielchoznadzor we wtorek ujawnił też, że udaremnił wwóz do Rosji, na podstawie sfałszowanych świadectw fitosanitarnych, kwiatów z Unii Europejskiej.

d3u6lok

Mieliśmy informacje, że w UE podrabiane są fitosanitarne certyfikaty. Właśnie takie papiery znaleźliśmy przy kontroli trzech pojazdów z kwiatami z Holandii - poinformował Dankwert.

Według niego, ładunek miał holenderskie dokumenty przewozowe i fałszywe włoskie świadectwa. Dokumenty te strona rosyjska przekazała Komisji Europejskiej podczas ubiegłotygodniowych rozmów w Berlinie, poświęconych importowi polskiej żywności do Rosji - zauważył szef Federalnej Służby ds. Nadzoru Sanitarnego i Fitosanitarnego.

Dlatego, bez względu na zapewnienia europejskich kolegów co do niezawodności unijnych gwarancji dotyczących bezpieczeństwa produkcji, w tym z Polski, my odnosimy się do tego sceptycznie - oświadczył Dankwert.

Szef Rossielchoznadzoru podkreślił, że stronę rosyjską poważnie niepokoi to, że obowiązujące w UE przepisy dopuszczają, iż dokumenty przewozowe mogą zostać wydane w jednym kraju, weterynaryjne lub fitosanitarne - w drugim, a celne - w trzecim.

Jerzy Malczyk

d3u6lok
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3u6lok
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj