ycipk-3tw8yn
ycipk-3tw8yn
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
wojsko

Rosja: nasze wojska wychodzą z Gruzji

Rosja podała, że formalnie
zakończyła swą obecność wojskową w Gruzji, zamykając ostatnią bazę
w tym kraju. Obecność ta na ziemi gruzińskiej trwała ponad dwa
stulecia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-3tw8yn

Dowódca rosyjskich sił wojskowych na Kaukazie generał Andriej Popow podpisał stosowne dokumenty przekazania władzom Gruzji terenu ostatniej bazy w portowym Batumi w autonomicznej Adżarii.

Rosyjskie bazy wojskowe przestały funkcjonować na gruzińskiej ziemi po podpisaniu tych dokumentów - powiedział wiceminister obrony Gruzji Batu Kutelia, dodając, że to dzień o wielkim znaczeniu dla Gruzji.

Po upadającym ZSRR Rosja odziedziczyła w Gruzji cztery bazy. W latach 90. Gruzja odzyskała bazę lotniczą Waziani pod Tbilisi. Rosjanie powiedzieli, że wycofali się też z bazy w Gudaucie w separatystycznej Abchazji, czego Gruzja nie jest pewna i chce, by to sprawdzili międzynarodowi obserwatorzy.

ycipk-3tw8yn

Abchazja, tak jak i Osetia Południowa, znajduje się poza kontrolą władz w Tbilisi od wczesnych lat 90., ciesząc się de facto całkowitą autonomią i utrzymując bliskie stosunki z Rosją.

Tbilisi oskarża Moskwę o udzielanie poparcia separatystom.

W lipcu roku 2007 Rosja opuściła bazę Achalkalaki na południu kraju.

Polub WP Wiadomości
ycipk-3tw8yn
ycipk-3tw8yn