Rosja: naruszeniu przestrzeni przez Su‑30 winna pogoda
Do incydentu z rosyjskim samolotem wojskowym Su-30 na granicy syryjsko-tureckiej doszło z powodu niesprzyjających warunków pogodowych - wyjaśnił rzecznik rosyjskiego resortu obrony, generał Igor Konaszenkow.
Wg Konaszenkowa samolot Su-30 znajdował się przez kilka sekund w tureckiej przestrzeni powietrznej, kiedy wykonywał manewr wracając od strony północnej na lotnisko w Syrii. Incydent ten więc był, zdaniem rzecznika rosyjskiego ministerstwa obrony, następstwem niesprzyjających warunków atmosferycznych w tym regionie i nie należy się w nim doszukiwać żadnych "spiskowych przyczyn".
Tureckie MSZ poinformowało wcześniej, że złożyło protest w związku z naruszeniem w sobotę przez rosyjski samolot tureckiej przestrzeni powietrznej w pobliżu syryjskiej granicy. Zażądano od Rosji, by więcej nie dochodziło do takich zdarzeń, w przeciwnym bowiem razie Moskwa - jak to ujęto - "będzie odpowiedzialna za każdy niepożądany incydent".
Minister spraw zagranicznych Turcji Feridun Sinirlioglu rozmawiał na ten temat przez telefon z rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem, a także z kluczowymi partnerami z państw NATO.
Naruszenie tureckiej przestrzeni powietrznej potępił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Stoltenberg spotkał się tego dnia w siedzibie NATO w Brukseli z tureckim ministrem Sinirlioglu, aby przedyskutować sytuację w Syrii po wtargnięciu przez rosyjski myśliwiec na terytorium Turcji.
Biały Dom nazwał "prowokacją" naruszenie przez Rosję przestrzeni powietrznej Turcji. - Jesteśmy zaniepokojeni tą prowokacją - powiedział rzecznik Białego Domu Josh Earnest. Wcześniej niepokój z powodu incydentu wyraził amerykański sekretarz stanu John Kerry. To było niebezpieczne, gdyż Turcja, jak powiedział, mogła zastosować kroki, których następstwa są nie do przewidzenia. - Samolot mógł zostać zestrzelony - powiedział Kerry. Dodał, że USA przestrzegały przed taką ewentualnością.
Rosja prowadzi naloty w Syrii. Twierdzi, że ich celem są dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) i inne grupy, np. powiązane z Al-Kaidą. Koalicja pod wodzą USA, która od roku atakuje z powietrza cele IS w Syrii i Iraku, zarzuca Rosji atakowanie opozycji syryjskiej, walczącej o obalenie wspieranego przez Rosję prezydenta Baszara el-Asada.
Resort obrony Rosji poinformował, że tego dnia rosyjskie samoloty bojowe kontynuowały naloty na cele Państwa Islamskiego w Syrii. Podczas 15 lotów zniszczyły 10 obiektów terrorystów - powiedział generał Konaszenkow. Rosyjskie media piszą, że samoloty rosyjskich sił powietrznych będą kontynuować w Syrii całodobowe akcje zwiadowcze, namierzanie celów i ich niszczenie.