Trwa ładowanie...
d3zxtin
armia

Rosja krytykuje Polskę za zakup pocisków JASSM-ER od Amerykanów

Polska będzie miała na uzbrojeniu jedne z najnowocześniejszych pocisków JASSM-ER, które produkowane są przez koncern Lockheed Martin. Ambasador Rosji przy NATO Aleksandr Gruszko już oświadczył, że źle to wpłynie na bezpieczeństwo w Europie, a Moskwa będzie ten arsenał brać pod uwagę tworząc własne plany militarne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bombowiec B-1B Lancer odpalający pocisk JASSM
Bombowiec B-1B Lancer odpalający pocisk JASSM (USAF)
d3zxtin

Podpisanie przez USA i Polskę umowy na dostarczenie jej manewrujących pocisków rakietowych wpłynie bardzo negatywnie na bezpieczeństwo europejskie - oświadczył w poniedziałek ambasador Rosji przy NATO Aleksandr Gruszko w trakcie telemostu Moskwa-Bruksela.

- Będzie to miało bardzo negatywny wpływ, to zrozumiałe - powiedział rosyjski dyplomata w odpowiedzi na zadane mu w tej sprawie pytanie.

Podkreślił, że Moskwa pilnie śledzi plany zakupów. - Zakup przez Polskę rakiet powietrze-ziemia to nowy, znaczący czynnik, który będziemy musieli uwzględnić w naszym planowaniu militarnym - oznajmił ambasador Gruszko.

d3zxtin

Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało w sobotę, że Polska i USA podpisały umowę gwarantującą dostarczenie Polsce rakiet JASSM ER o zasięgu blisko 1000 km; kontrakt opiewa na 940 mln zł. Zakup takich pocisków zapowiadał szef MON Antoni Macierewicz m.in. w połowie listopada w wystąpieniu na podsumowanie roku rządów PiS.

AGM-158B Joint Air-to-Surface Standoff Missiles Extended Range (JASSM-ER) będą stanowić uzbrojenie polskich samolotów F-16. Producentem jednych i drugich jest koncern Lockheed Martin. Polska jest pierwszym krajem spoza USA, podpisującym umowę na zakup JASSM-ER.

W grudniu 2014 roku MON podpisało umowę na pociski JASSM w podstawowej wersji AGM-158A o zasięgu do 370 km i mogących przenosić głowice o masie 450 kg. Kontrakt był wart ok. 250 mln dolarów.

oprac. Jacek Gądek

d3zxtin

Podziel się opinią

Share

d3zxtin

d3zxtin
Więcej tematów