Trwa ładowanie...
d25a2ia

Rosja. Kadencje Władimira Putina liczone od nowa. Ustawa przyjęta przez parlament

Decyzją członków wyższej izby parlamentu Rosji, Rady Federacji, uchwalono ustawę zmieniającą konstytucję. Nowe prawo gwarantuje Władimirowi Putinowi możliwość ubiegania się o kolejną kadencję na stanowisku prezydenta. Wybory odbędą się w 2024 roku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosja. Parlament przyjął ustawę ws. kolejnych kadencji prezydenckich
Rosja. Parlament przyjął ustawę ws. kolejnych kadencji prezydenckich (Getty Images, Fot: Dennis Grombkowski)
d25a2ia

Nosząca nazwę "O doskonaleniu regulowania poszczególnych kwestii organizacji i funkcjonowania władzy publicznej" ustawa, wejdzie w życie po tym, jak we wtorek poprawki zaakceptowała izba niższą parlamentu, Duma Państwowa.

Jej pomysłodawcą była zastępczyni przewodniczącego Dumy Walentyna Tiereszkowa, która zaproponowała, aby znieść ograniczenia dotyczące liczby kadencji prezydenta i umożliwić wybór na to stanowisko Władimira Putina.

- Nie chodzi o niego, ale o nas, obywateli Rosji i jej przyszłość - stwierdziła Walentyna Tiereszkowa podczas posiedzenia Dumy.

d25a2ia

Zobacz także: PiS zbojkotuje Dzień Zwycięstwa w Rosji? Adam Bielan: nie możemy udawać, że nic się nie stało

Pierwsza kobieta w kosmosie, a obecnie parlamentarzystka stwierdziła, że nie wie, czy Putin jest zainteresowany ponownym kandydowaniem na urząd prezydenta. - Ale wiem na pewno, że samo istnienie takiej możliwości dla urzędującego prezydenta, biorąc pod uwagę jego potężny autorytet, jest czynnikiem stabilizującym nasze społeczeństwo, rozwój kraju i transformację - tłumaczyła Tiereszkowa.

Rosja. Zmiany w konstytucji. Ogromna władza Władimira Putina

Dzięki zapisom umieszczonym w poprawkach prezydent będzie miał znacznie większy wpływ na pracę rządu, prokuratury i sądów. Ustawa przewiduje m.in. możliwość rozwiązania przez niego Dumy Państwowej w sytuacji, kiedy ta trzykrotnie nie zatwierdzi kandydatury premiera. Prezydent będzie mógł także zarządzić nowe wybory, a nawet samodzielnie wybrać nowego premiera.

d25a2ia

Prezydent uzyska także możliwość mianowania ministrów, jeśli Duma odrzuci ponad 1/3 proponowanego przez premiera gabinetu. W jego uprawnieniach znajdzie się też rozwiązanie parlamentu - donosi Associated Press.

Nowe prawo zakłada również, że panująca od 2024 głowa państwa będzie mogła odwołać samego premiera, pozostawiając przy tym urzędujących ministrów. Z kolei w kwestii funkcjonowania prokuratury, prezydent sam powoła prokuratora generalnego i jego zastępców. Nie będzie musiał uzyskiwać zgody Rady Federacji.

Z 19 do 11 zmniejszy się też liczba sędziów obecnych w Sądzie Konstytucyjnym. Dodatkowo prezydent sam zadecyduje, którym sędziom Sądu Najwyższego i Konstytucyjnego należy skrócić pełnomocnictwo.

W nowej konstytucji nie zabraknie też odwołań do Boga. W ustawie zasadniczej znajdą się również zapisy o tradycyjnej definicji małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d25a2ia

Podziel się opinią

Share
d25a2ia
d25a2ia
Więcej tematów