Trwa ładowanie...

Rosja gotowa do rozmów z USA ws. użycia broni chemicznej w Syrii

• Ambasador Rosji przy ONZ: Moskwa jest gotowa do rozmów z USA ws. raportu ONZ
• Chodzi o dokument, z którego wynika, że syryjski reżim użył broni chemicznej
• Według ONZ miało dojść do dwóch ataków z użyciem takiej broni
• Witalij Czurkin: jednak najpierw Rosja musi przeanalizować ten dokument

Share
Rosja gotowa do rozmów z USA ws. użycia broni chemicznej w Syrii
Źródło: AFP, Fot: Marwan Ibrahim
d1sllpv

- Jest w naszym wspólnym interesie zniechęcanie do takich czynów, przeciwdziałanie im, nawet w czasie wojny - powiedział Czurkin dziennikarzom w Nowym Jorku, zastrzegając jednocześnie, że nie powinno się "ulegać pokusie wyciągania pochopnych wniosków".

Czurkin dodał, że nie należy się spodziewać w tej sprawie "sporu między Rosją a USA".

d1sllpv

Wspólne śledztwo ONZ i Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej wykazało, że armia syryjska dokonała w kwietniu 2014 i w marcu 2015 roku dwóch ataków z użyciem broni chemicznej. Także dżihadyści z Państwa Islamskiego przeprowadzili taki atak w kwietniu ubiegłego roku - poinformowano w opublikowanym w środę raporcie.

Pracujący w terenie eksperci, mający mandat ONZ, wykryli łącznie w latach 2014-2015 dziewięć przypadków użycia broni chemicznej. Nie ma jednak całkowitej pewności, kto dokonał sześciu z nich, przypisywanych przez inne źródła reżimowi prezydenta Syrii Baszara el-Asada.

W środę użycie broni chemicznej w Syrii potępiły USA i zapowiedziały, że będą dążyły do pociągnięcia winnych do odpowiedzialności "przy pomocy odpowiednich mechanizmów dyplomatycznych". Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Ned Price ocenił, że "nie jest już możliwe zaprzeczanie, iż reżim syryjski wielokrotnie stosował gaz bojowy przeciwko własnemu narodowi".

W sprawie tej wypowiedziało się w czwartek również francuskie MSZ. Szef resortu Jean-Marc Ayrault oświadczył, że Rada Bezpieczeństwa ONZ musi zdecydowanie zareagować na użycie przez syryjskie siły rządowe broni chemicznej, które nazwał odrażającym.

d1sllpv

Reuters, powołując się na francuskie źródła dyplomatyczne, pisał, że Paryż chce wykorzystać raport do przeforsowania w Radzie Bezpieczeństwa rezolucji, która zmusiłaby Rosję do przyznania, że wspierany przez nią reżim Asada używał zakazanej broni. To z kolei miałoby skłonić Moskwę do poparcia wiarygodnego zawieszenia broni w Syrii.

Rada Bezpieczeństwa ONZ ma omawiać raport w przyszły wtorek. Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun zapowiedział, że następnie raport zostanie opublikowany.

d1sllpv

Podziel się opinią

Share
d1sllpv
d1sllpv
Więcej tematów