Trwa ładowanie...

Rosja gotowa do negocjacji? Jest jeden problem

Według ekspertów z amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW) Rosja, w obliczu klęsk w Ukrainie, byłaby skłonna podjąć rozmowy pokojowe. Problem jednak w tym, że Kreml nie jest zainteresowany negocjowaniem z władzami w Kijowie. Partnerów do dyskusji Putin widzi poza Ukrainą - wskazuje ISW.

Rosja gotowa do negocjacji? Jest jeden problemRosja gotowa do negocjacji? Jest jeden problemŹródło: East News, fot: MIKHAIL METZEL
d14aju9
d14aju9

W ocenie analityków, o takim podejściu świadczą m.in. wypowiedzi wysokich przedstawicieli Kremla, w tym samego Putina. Te z kolei przekładają się na obraz Ukrainy przedstawiany konsekwentnie w rosyjskiej propagandzie.

ISW zauważa, że w płynących z Moskwy przekazach, władze w Kijowie są ukazywane, jako niesamodzielne, w pełni podporządkowane Zachodowi, a zwłaszcza USA.

"Retoryka Putina jest częścią rosyjskiej operacji informacyjnej, która odmawia Ukrainie legitymacji jako suwerennego państwa" - ocenia ISW. Putin chciałby zatem - według analityków - negocjować bezpośrednio z rzekomymi mocodawcami Zełenskiego na Zachodzie, całkowicie pomijając w rozmowach Ukrainę.

d14aju9

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: własna rzeczywistość Putina. Tak działa kremlowska propaganda

Instytut Badań nad Wojną jednocześnie ocenia jednocześnie, że realizacja takiego scenariusza jest całkowicie nierealna. Zachodni przywódcy bowiem od początku wojny jasno deklarują, że to władze w Kijowie jako jedyne decydują w sprawach dotyczących Ukrainy.

Putin chce negocjować? ISW: tak, ale nie z Zełenskim

Mimo to, Kreml nie zmienia postawy. Eksperci alarmują, że Rosja jest gotowa miesiącami przeciągać wojnę, by wywrzeć w ten sposób większą presję na krajach Zachodu. Miałoby to sprawić, że byłby one bardziej skłonne do rozmów z Moskwą oraz mniej chętne, by dalej wspierać Ukrainę.

d14aju9

Oficjalnie jednak, "o przeciąganie wojny Putin oskarża USA przez dostarczenie Ukrainie systemów Patriot". Tymczasem, jak podkreśla ISW, dostarczenie systemów Patriot zwiększy zdolności Ukrainy do ochrony infrastruktury krytycznej w obliczy zmasowanych ataków rakietowych Rosji.

"Patrioty ograniczą zdolność Putina do zmuszenia Ukrainy do poddania się na jego warunkach. Być może właśnie to ma on na myśli, mówiąc, że ich dostarczenie przedłuża wojnę" - ocenia amerykański ośrodek.

Łukaszenka zaatakuje Ukrainę? "Mało prawdopodobne"

ISW w dalszym ciągu uważa, że wznowiona ofensywa na dużą skalę z terytorium Białorusi jest "mało prawdopodobna tej zimy", ale "jest to możliwość, która musi poważnie być brana pod uwagę".

d14aju9

"Moskwa przygotowuje warunki do najbardziej niebezpiecznego scenariusza wydarzeń - wznowionej inwazji na północną Ukrainę, z możliwym atakiem na Kijów – co najmniej od października 2022 r. Ten scenariusz może być operacją informacyjną, jednak może również świadczyć o rzeczywistych zamiarach Władimira Putina" – pisze amerykański ośrodek analityczny.

Think tank wskazuje, że obecne przesłanki są niejednoznaczne, jednak część działań w ramach generowania siły na terytorium Białorusi "ma więcej sensu jako element przygotowania do nowej ofensywy niż jako część trwających manewrów i ćwiczeń".

Chodzi np. o potwierdzoną przez Moskwę informację o funkcjonowaniu rosyjskiego szpitala polowego na terytorium Białorusi i planach (informacja sztabu generalnego Ukrainy - red.) utworzenia kolejnego. Niektóre rosyjskie czołgi T-90, które według doniesień były przerzucone na Białoruś w grudniu, mają zimowy kamuflaż.

d14aju9

"Nie ma jednak na razie dowodów, że Moskwa na Białorusi przygotowuje nowe uderzenie" – ocenia ośrodek.

ISW nie wyklucza, że wszystkie działania, które mogą wskazywać na przygotowanie nowej ofensywy, mogą być – lecz nie muszą - operacją informacyjną.

Źródło: ISW/PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d14aju9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d14aju9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj