Trwa ładowanie...
29-03-2016 17:50

Rosja chce wymienić Nadię Sawczenko na Wiktora Buta i Konstantina Jaroszenkę? Niezależna telewizja Dożd: trwają konsultacje

• Rosyjskie media: Sawczenko może zostać wymieniona na Wiktora Buta i Konstantina Jaroszenkę
• Telewizja Dożd, powołując się na własne źródło, twierdzi, że rozmowy już trwają
• Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow: nie dysponuję takimi informacjami
• Wiktor But, to słynny "handlarz śmiercią", który odsiaduje wyrok 25 lat więzienia
• Ukraińska lotniczka została skazana na 22 lata pozbawienia wolności

Rosja chce wymienić Nadię Sawczenko na Wiktora Buta i Konstantina Jaroszenkę? Niezależna telewizja Dożd: trwają konsultacjeŹródło: AFP, fot: KIRILL ZYKOV
d4k71tb
d4k71tb

Rosja prowadzi poufne rozmowy o możliwości wymiany ukraińskiej lotniczki Nadii Sawczenko na więzionych w USA Rosjan, w tym skazanych za handel bronią i przemyt narkotyków, Wiktora Buta i Konstantina Jaroszenkę - informują rosyjskie media.

Niezależna telewizja Dożd podała, powołując się na własne źródło, że "trwają konsultacje, również poufnymi kanałami, o możliwości uwolnienia Sawczenko na drodze wymiany".

Sąd w Doniecku w obwodzie rostowskim na południu Rosji skazał ukraińską lotniczkę na 22 lata pozbawienia wolności za rzekomy współudział w zabójstwie dwóch dziennikarzy rosyjskiej telewizji państwowej i nielegalne przekroczenie granicy.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że nie dysponuje informacjami na temat ewentualnej wymiany Ukrainki na Rosjan odsiadujących wyroki w amerykańskich więzieniach.

d4k71tb

Poinformował zarazem, że sprawa Buta i Jaroszenki była omawiana na spotkaniu prezydenta Rosji Władimira Putina i amerykańskiego sekretarza stanu Johna Kerry'ego. Moskwa uważa przetrzymywanie swoich obywateli w amerykańskich więzieniach za bezprawne - dodał Pieskow.

- Ogólnie rzecz biorąc Rosja dość konsekwentnie sygnalizuje swój sprzeciw wobec prób rozciągnięcia amerykańskiego prawa eksterytorialnie i w związku z tym uważamy, że przetrzymywanie rosyjskich obywateli w amerykańskich więzieniach jest bezprawne. I, oczywiście, Rosja konsekwentnie broni interesów swoich obywateli - powiedział Pieskow dziennikarzom w Moskwie.

Rzecznik Putina oznajmił, że dotychczas nie ma żadnych decyzji dotyczących możliwej wymiany Sawczenko.

Ambasada USA w Rosji ze swej strony poinformowała, że Waszyngton nie prowadzi rozmów o możliwości wymiany Ukrainki. - Nie rozważamy takiej możliwości - oświadczył sekretarz prasowy ambasady William Stevens, cytowany przez agencję RIA-Nowosti. Zapewnił, że Stany Zjednoczone mają zamiar wywiązać się ze swoich "zobowiązań wynikających z międzynarodowego i krajowego prawa o przetrzymywaniu więźniów".

d4k71tb

Z kolei amerykański ambasador na Ukrainie Geoffrey R. Pyatt jako "śmieszną" określił informację mediów o możliwości wymiany więźniów.

Mark Fejgin: Sawczenko jest zdecydowana od 6 kwietnia rozpocząć suchą głodówkę

Po ogłoszeniu wyroku dla Nadii Sawczenko prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wyraził gotowość wymiany lotniczki na żołnierzy rosyjskich sił specjalnych Jewgienija Jerofiejewa i Aleksandra Aleksandrowa, którym na Ukrainie zarzuca się działalność terrorystyczną. Pieskow mówił wówczas, że rozpatrując możliwość wymiany, Rosja będzie działała ściśle w zgodzie z prawem. Dodał, że decyzję może podjąć tylko prezydent.

Jeden z adwokatów Sawczenko Mark Fejgin powiadomił, że jego klientka jest zdecydowana od 6 kwietnia rozpocząć suchą głodówkę. Sawczenko zapowiedziała, że areszt śledczy w Rosji opuści tylko po to, aby udać się na Ukrainę, a nie do kolonii karnej. 5 kwietnia uprawomocni się wyrok donieckiego sądu. Ukrainka wielokrotnie zapowiadała, że nie złoży apelacji, gdyż nie uznaje werdyktu rosyjskiego sądu.

d4k71tb

Wiktor But, były oficer armii radzieckiej nazywany "handlarzem śmiercią", został zatrzymany w Bangkoku w 2008 roku w wyniku operacji agentów amerykańskiej agencji antynarkotykowej DEA. Udawali oni wysłanników lewicowej rebelianckiej organizacji FARC w Kolumbii i deklarowali chęć kupienia broni. Aresztowali Buta i wydali go władzom Tajlandii. Te przekazały go Stanom Zjednoczonym.

W 2012 roku amerykański sąd skazał go na 25 lat więzienia. But uchodził za największego i najbardziej poszukiwanego przemytnika broni na świecie. Według raportu ONZ z 2001 roku "dostarczał sprzęt wojskowy do wszystkich stref konfliktów zbrojnych w Afryce". Starania o ekstradycję Buta z Tajlandii do USA, do której doszło ostatecznie w listopadzie 2010 roku, wywołały napięcia między Waszyngtonem a Moskwą.

Konstantin Jaroszenko został zatrzymany w 2010 roku w stolicy Liberii, Monrowii, przez amerykańskich agentów, a następnie wydalony do USA przez liberyjskie władze. Zarzucono mu szmuglowanie "tysięcy kilogramów kokainy" przez Republikę Południowej Afryki, Afrykę i Europę. Został skazany na 20 lat więzienia.

d4k71tb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4k71tb
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj