Rosja bez prawa weta w ONZ? O tym może zdecydować Haga
Jeśli Władimir Putin nie dostosuje się i nie wykona środków tymczasowych, do czego nawołuje międzynarodowe środowisko, Rosji zostanie zablokowana możliwość weta w Radzie Bezpieczeństwa.
Nad wnioskiem Ukrainy do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze pracowały prawnicze sławy, w tym Harold Honhju Koh, Amerykanin wykładający na Oksfordzie.
Jak podaje "Rzeczpospolita", Ukraina chce się odwołać do konwencji przeciw ludobójstwu z 1948 r. Głównym celem wniosku jest wytrącenie Rosji z ręki jej podstawowego argumentu uzasadniającego agresję – że interwencja ma pomóc rosyjskojęzycznej ludności obwodów donieckiego i ługańskiego, która według rosyjskiej propagandy pada ofiarą ludobójstwa ze strony ukraińskich nacjonalistów.
Ukraińscy prawnicy w Hadze: rozstrzygajmy spory jak cywilizowane narody
Wnioskodawcy wnoszą o zarządzenie środków tymczasowych, czyli nakazanie Rosji wycofania się z inwazji. Chcą też, by nie uzasadniała swych działań rzekomą potrzebą ratowania swych obywateli przed ludobójstwem.
– Rozstrzygajmy nasze spory jak cywilizowane narody. Złóżmy broń i przedstawmy dowody – wezwał przedstawiciel Ukrainy Anton Korynewycz, a inny prawnik Jean-Marc Thouvenin dodał: – Trybunał powinien pokazać światu, że prawo międzynarodowe nie jest pustą obietnicą – podało PAP.
Zobacz też: Zatrzymanie kolumny rosyjskiej. Gen. Koziej ma teorię
Prawnicy Ukrainy wskazują, że to wrogie działania Rosji są problemem i grożą jedności państwa ukraińskiego. Podkreślano wagę wydarzeń na terenie elektrowni jądrowych w Czarnobylu i Zaporożu, gdzie dochodziło do wymiany ognia, co rodzi obawy o bezpieczeństwo ludności świata, a nie tylko Ukrainy czy nawet Rosji.
– Gdy kraj nie wykonuje środków tymczasowych, sprawa trafia do Rady Bezpieczeństwa ONZ, ale wtedy już Rosja nie ma w tej sprawie prawa weta. I są możliwe sankcje ONZ – powiedziała prof. Patrycja Grzebyk z Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z "Rzeczpospolitą".
Czytaj także:
Źródło: PAP / Rzeczpospolita