Trwa ładowanie...
dnw2c6a
IAR

Rosja będzie gotowa odłączyć się od światowego internetu? Kreml dementuje informację

Rosja będzie gotowa w każdej chwili odłączyć się od globalnej sieci internetu. Takie decyzje mają zapaść na przyszłotygodniowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Jak informuje agencja Interfax, chodzi o sytuacje związane z masowymi protestami lub działaniami wojennymi wewnątrz Rosji. Informację zdementował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosja będzie gotowa odłączyć się od światowego internetu? Kreml dementuje informację
(WP.PL, Fot: Robert Kulig)
dnw2c6a

Według dziennika "Wiedomosti" nie chodzi o całkowite wyłączenie internetu, ale odcięcie rosyjskiego sieci od światowej. W ten sposób Moskwa chce zapobiec ewentualnym "nieprzyjaznym" działaniom z zewnątrz, m.in. odcięciu Rosji przez USA od systemu adresów IP.

"Wiedomosti" twierdzą, że odłączenie od globalnej sieci nastąpi także w przypadku nadzwyczajnych wydarzeń, do których zaliczono: masowe protesty i działania wojenne wewnątrz kraju. Niewykluczone, że w trakcie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa państwo przejmie funkcję administratora domen internetowych. Na razie zajmuje się tym organizacja komercyjna - Koordynacyjne Centrum Domen Narodowych.

- Nikt nie zamierza odłączać Rosji od światowego Internetu - oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, komentując doniesienia mediów o takiej możliwości.

dnw2c6a

- Nie można nawet mówić o tym, że Rosja może zostać odłączona, albo że ktoś rozpatruje w ogóle taką możliwość - cytuje Dmitrija Pieskowa agencja Interfax. Rzecznik Kremla dodał, że - owszem - trwają prace nad zabezpieczeniem rosyjskiego netu przed atakami hakerów.
Zauważył też, że Unia Europejska i USA podejmują różne dziwne decyzje wobec Rosji, a w związku z ich nieprzewidywalnością Moskwa musi być gotowa na każdą ewentualność. O przygotowywaniu instrukcji, która miałaby pozwolić na odłączenie Rosji od światowej sieci internetowej nie wie nic także rosyjskie Ministerstwo Łączności.

dnw2c6a

Podziel się opinią

Share
dnw2c6a
dnw2c6a
Więcej tematów