Trwa ładowanie...
d1v75h6

Rosja: bardzo prawdopodobne, że Państwo Islamskie używa w Syrii broni chemicznej

• Najprawdopodobniej IS używa w Syrii broni chemicznej - twierdzi Rosja
• Szef rosyjskiego MSZ domaga się śledztwa w tej sprawie
• Komponenty sarinu miały docierać do Syrii z terytorium Turcji
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Parada bojowników Państwa Islamskiego w Libii
Parada bojowników Państwa Islamskiego w Libii (Islamic State)
d1v75h6

Rosja za "bardzo wysokie" uważa prawdopodobieństwo, że Państwo Islamskie (IS) w Syrii wykorzystuje broń chemiczną - poinformował agencję RIA-Nowosti dyrektor departamentu ds. kontroli zbrojeń w rosyjskim MSZ Michaił Uljanow.

Wezwał do przeprowadzenia śledztwa na temat możliwych dostaw komponentów sarinu z Turcji do Syrii.

- Niejednokrotnie wskazywaliśmy na możliwość użycia broni chemicznej przez bojowników Państwa Islamskiego i mówiąc szerzej islamskich radykałów - powiedział Uljanow, mówiąc o atakach z marca i sierpnia 2013 roku przeciwko siłom syryjskiego prezydenta Baszara al-Asada.

d1v75h6

Jak dodał, potem pojawiały się informacje, że "bojownicy weszli w posiadanie takiego potencjału".

RIA-Nowosti przypomina, że wcześniej Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) otrzymała sygnały, że niektórzy Syryjczycy zostali narażeni na działanie sarinu lub podobnej substancji. Szef tej organizacji Ahmet Uzumcu podkreślił, że konieczne jest wyjaśnienie czasu i okoliczności, w jakich ludzie mogli być narażeni na działanie tego środka bojowego.

Przedstawiciel rosyjskiego MSZ oświadczył, że Moskwa "jako bardzo wysokie ocenia prawdopodobieństwo tego, że broń jest wykorzystywana przez bojowników". - Tym bardziej że syryjskie władze kilkanaście razy przekazały Radzie Bezpieczeństwa ONZ i OPCW stosowną informację - dodał.

Uljanow oświadczył także, że "stosunkowo niedawno jeden z tureckich parlamentarzystów zwrócił uwagę na fakty, mówiące o możliwych dostawach komponentów sarinu z Turcji bojownikom w Syrii".

W sierpniu 2013 roku Syria zgodziła się ujawnić i zlikwidować swój arsenał broni chemicznej w ramach porozumienia, nad którego wykonaniem czuwała OPCW. Zlikwidowano wówczas m.in. zasoby gazu musztardowego i sarinu.

d1v75h6

Podziel się opinią

Share
d1v75h6
d1v75h6
Więcej tematów