Rosja analizuje propozycje ws. tarczy antyrakietowej i nadal chce gwarancji
Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow powiedział, że Rosja analizuje zmiany w amerykańskich planach dotyczących systemu obrony antyrakietowej i nadal oczekuje gwarancji, iż system ten nie będzie wykorzystany przeciwko niej.
23.04.2013 | aktual.: 23.04.2013 18:21
Ławrow spotkał się w Brukseli z ministrami spraw zagranicznych 28 państw NATO. Rozmawiał też bezpośrednio z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym, z którym bardziej szczegółowo omówił ogłoszone niedawno zmiany w amerykańskich planach budowanej w Europie tarczy antyrakietowej.
- Analizujemy uważnie propozycje, przedstawione przez amerykańską stroną, by pogłębić dialog i współpracę w sprawie obrony antyrakietowej - powiedział Ławrow. Dodał, że Rosja przygląda się również aktualnym planom i poczynaniom USA, dotyczącym Alaski, wschodniego wybrzeża kraju, Japonii i regionu Azji Wschodniej.
- Będziemy rozważać te propozycje, biorąc pod uwagę obecne plany USA i rosyjskie interesy - powiedział minister. - My jesteśmy gotowi do dialogu, ale kooperacja musi być oparta na zasadzie równości, z jasnymi gwarancjami, że te systemy nie są wymierzone przeciwko żadnemu państwu w regionie euroatlantyckim, bo zagrożenia leżą poza regionem euroatlantyckim - dodał Ławrow.
W marcu Pentagon ogłosił, że w odpowiedzi na rosnące zagrożenie nuklearne ze strony Korei Północnej USA zamierzają wzmocnić swą obronę przeciwrakietową, umieszczając do roku 2017 na Alasce 14 dodatkowych pocisków przechwytujących.
Jednocześnie Stany Zjednoczone zmieniają plany realizacji ostatniej, czwartej fazy krytykowanego przez Rosję projektu tarczy antyrakietowej, czyli potencjalnego rozmieszczenia w Europie nieistniejących jeszcze przeciwrakiet SM-3 block IIB, przesuwając środki na inne cele. Rakiety te miały być zainstalowane m.in. w Polsce.
USA zrealizują drugi i trzeci etap budowy systemu obrony przeciwrakietowej, przewidujący dyslokację jego elementów w Rumunii i Polsce. W Redzikowie pod Słupskiem ma powstać do 2018 roku baza z pociskami przechwytującymi.
W trakcie wtorkowego posiedzenia Rady NATO-Rosja postanowiono rozszerzyć współpracę przy wykorzystywaniu przez siły Afganistanu rosyjskich śmigłowców. Chodzi o szkolenie mechaników dla dodatkowych typów śmigłowców, a także tworzenie wojskowych służb lotniczego pogotowia medycznego.