Trwa ładowanie...

Rościn. Ptasia grypa na fermie, trwa zagazowywanie chorego drobiu

Rościn. Na jednym z ferm stwierdzono obecność wirusa H5N8, potocznie nazywanego ptasią grypą. Powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o zagazowaniu całej hodowli drobiu.

Share
Rościn. Ptasia grypa na fermie, trwa zagazowywanie chorego drobiuŹródło: Pixabay.com, fot: Pixabay.com
d4l9uxl

O sprawie informuje zachodniopomorski wojewoda. Jak wynika z opublikowanego komunikatu, zagazowano już część kurników na fermie, w niedzielę działania będą kontynuowane. Następnie drób zostanie przewieziony do specjalnej firmy specjalizującej się w utylizacji padłych zwierzą hodowlanych. Łączna masa zagazowanego drobiu to 110 ton.

"H5N8 to wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków. To choroba bardzo zaraźliwa dla ptaków. W dużych skupiskach hodowlanych wirus błyskawicznie przenosi się między ptakami w jednym budynku - do zakażenia dochodzi drogą kropelkową - ale też między sąsiednimi budynkami" – wyjaśnia w komunikacie dr Maciej Prost, wojewódzki lekarz weterynarii.

"Im szybciej podejmujemy działania, tym lepiej. Istniało ryzyko, że wirus z zakażonej fermy przez system wentylacyjny rozprzestrzeni się w środowisku i stanie się przyczyną zakażenia innych hodowli i ptaków dzikich" - dodaje.

Zobacz też: "Za całym szacunkiem, ale...". Cezary Tomczyk wbił szpilę Robertowi Biedroniowi

Ferma w Rościnie została zabezpieczona bioasekuracyjnie: pojawiły się punkty dezynfekcyjne a służby weterynaryjne ustanowiły obszar zapowietrzony o promieniu 3 km wokół ogniska choroby.

d4l9uxl

"W promieniu 10 km ustanowiona została strefa zagrożona. Służby rozmieściły także w terenie informację o wytyczonych strefach. Hodowcy prowadzący działalność na terenie zagrożonym zostali poinformowani o możliwości wystąpienia ryzyka wirusa oraz konieczności stosowania zasad bioasekuracji. W miejscowościach znajdujących się na terenie zapowietrzonym prowadzony jest spis drobiu, w tym ptactwa przydomowego" - czytamy w oświadczeniu.

"W drugiej fazie zwalczania ogniska grypy zostanie sprawdzona i poddana kontroli każda hodowla drobiu w promieniu 10 km" – dodaje dr Maciej Prost.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4l9uxl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4l9uxl
d4l9uxl
Więcej tematów