Roman Giertych wicepremierem i ministrem edukacji
Roman Giertych, wnuk polityka przedwojennej endecji, założyciel i prezes Ligi Polskich Rodzin, został wicepremierem i ministrem edukacji.
Urodził się 27 lutego 1972 roku w Śremie. Jest absolwentem wydziału historii i wydziału prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończył też aplikację adwokacką w Warszawie.
W 1989 r. reaktywował Młodzież Wszechpolską. Przez pierwsze lata był jej prezesem, a od 1994 jest prezesem honorowym MW. W 2001 r. został wiceprzewodniczącym Klubu Parlamentarnego Ligi Polskich Rodzin, rok później - przewodniczącym Kongresu LPR, a w 2004 r. - przewodniczącym LPR. Od marca 2005 pełni funkcję prezesa Ligi Polskich Rodzin.
Giertych, według mediów i jego przeciwników politycznych, rządzi partia twardą ręką i nie znosi konkurencji. Zdaniem Zygmunta Wrzodaka, którego Giertych usunął z funkcji przewodniczącego Rady Politycznej partii, LPR to "Loża Popierania Romana".
W 2001 roku Giertych został po raz pierwszy posłem na Sejm. Był przewodniczącym Komisji Łączności z Polakami za Granicą, członkiem Komisji Europejskiej, a od 2004 r. członkiem komisji ds. Unii Europejskiej. Był wiceprzewodniczącym komisji śledczej ds. spraw PKN Orlen.
Prawie ośmioprocentowy wynik LPR we wrześniowych wyborach parlamentarnych wywołał spekulacje medialne nt. tego, czy Giertychowi uda się zdobyć mandat poselski. Ostatecznie na prezesa LPR głosowało ponad 35 tys. warszawiaków, co dało LPR jeden mandat w Warszawie, dzięki któremu dostał się on do Sejmu. W obecnej kadencji Sejmu Giertych jest przewodniczącym Komisji ds. Służb Specjalnych.
Prezes LPR słynie z ostrego języka, ambicji politycznych i radykalnych poglądów. Będziemy rządzić samodzielnie. Jeśli nie za dwa, to za sześć lat. Tylko spokojnie merytorycznie, powolutku - przewidywał w 2003 r. Przed wejściem Polski do Unii Europejskiej ostrzegał, że Polakom pozostanie praca w supermarketach, nad mazurskim jeziorami pojawią się tabliczki "tylko dla Niemców", a kraj zostanie pozbawiony kapitału i mediów.
LPR jest poważnym ugrupowaniem, chociaż jak się okazało, niektórzy jej posłowie nie są poważnymi ludźmi - mówił pod koniec kwietnia Giertych o posłach LPR, którzy zdecydowali się utworzyć koalicję z PiS.
Roman Giertych często podkreśla polityczne tradycje swojej rodziny. Ojciec - Maciej - to wiceprzewodniczący Rady Politycznej LPR, europarlamentarzysta i kandydat Ligi na prezydenta. Natomiast dziadek - Jędrzej - to przywódca przedwojennego Stronnictwa Narodowego oraz bliski współpracownik Romana Dmowskiego. Jednak R. Giertych podkreśla, że nie wszystkie ich poglądy są mu bliskie.
Roman Giertych jest autorem książek: "Kontrrewolucja młodych", "Pod walcem historii" i "Możemy wygrać Polskę". Jego hobby to: brydż, szachy, tenis i kajakarstwo.
Jest żonaty, ma dwie córki, z którymi - jak mówi - uwielbia spacerować i co wieczór czyta im bajki na dobranoc. Żona Barbara jest prawnikiem.