Roman Abramowicz deputowanym do parlamentu Czukotki
Roman Abramowicz, miliarder i właściciel
klubu piłkarskiego Chelsea Londyn, został wybrany na deputowanego
do Czukockiej Dumy Okręgowej, parlamentu Czukockiego Okręgu
Autonomicznego, na północno-wschodnim krańcu Rosji.
W niedzielę w prowincji tej odbyły się wybory uzupełniające do lokalnego parlamentu.
41-letni Abramowicz, który do lipca tego roku, do czasu swojej rezygnacji, był gubernatorem Czukotki, zdobył 96,66% głosów. Mandaty deputowanych wywalczyli też dwaj byli zastępcy Abramowicza - Andriej Gorodiłow i Aramais Dałłakian.
Abramowicz został gubernatorem Czukockiego Okręgu Autonomicznego w 2000 roku. W ten ubogi i słabo zaludniony region zainwestował kilka miliardów dolarów. Miejscowa ludność uznała go za Boga.
Po objęciu władzy Abramowicz zarejestrował na Czukotce trzy spółki-córki koncernu naftowego Sibnieft, którego wówczas był współwłaścicielem. Płacone przez nie podatki stanowiły 80% wpływów budżetowych okręgu.
Za te pieniądze oligarcha m.in. wdrażał ambitny program budownictwa mieszkaniowego, podnosił średnie zarobki i dopłacał Czukczom do letniego wypoczynku na południu Rosji.
W stolicy Czukockiego Okręgu Autonomicznego - Anadyrze, wybudował dom kultury, pałac sportów zimowych, trzygwiazdkowy hotel i Muzeum Czukotki (nazywane nieoficjalnie "muzeum Abramowicza"). Zbudował też nowoczesne siedziby dla Inspekcji Podatkowej i Izby Obrachunkowej.
Jego największym sukcesem było jednak radykalne ograniczenie alkoholizmu wśród lokalnej ludności. Osiągnął to przez przekazywanie wynagrodzeń Czukczów, trudniących się głównie hodowlą reniferów i rybołówstwem, na rachunki bankowe oraz wprowadzenie plastikowych kart płatniczych. Posunięcie to okazało się zabójcze dla tamtejszych bimbrowników.
O zamiarze Abramowicza ustąpienia ze stanowiska po raz pierwszy informowano pod koniec 2006 roku. Jego kadencja upływała w 2010 roku, jednak oligarcha chciał podać się do dymisji od 1 stycznia 2007 roku. Gubernator uważał, że osiągnął swój cel - pomógł w modernizacji zacofanego regionu.
Ówczesny prezydent Rosji Putin, który po zniesieniu bezpośrednich wyborów gubernatorskich w 2005 roku wyznaczył go na drugą kadencję, nie zgodził się na jego odejście. Rezygnację Abramowicza przyjął dopiero obecny gospodarz Kremla Dmitrij Miedwiediew.
Abramowicz, z majątkiem szacowanym na 18,7 mld dolarów, zajął w 2007 roku 16. miejsce na liście najbogatszych ludzi świata magazynu "Forbes". Obecny kryzys finansowy mocno nadszarpnął jego zasoby.
Według rosyjskich mediów, Abramowicz może stanąć na czele czukockiego parlamentu. Z apelem o to do miliardera zwrócił się dotychczasowy przewodniczący Czukockiej Dumy Okręgowej Wasilij Nazarenko, który musiał ustąpić ze stanowiska z przyczyn zdrowotnych.
Jerzy Malczyk