Trwa ładowanie...
d40ykhd

Rolnicy: zostajemy przed kancelarią premiera

Solidarność Rolników Indywidualnych przedłuża protest w Warszawie. Rolnicy będą pikietować przed kancelarią premiera do 10 marca. Jednocześnie związkowcy ponownie zwołują ogólnopolską akcję protestacyjną. To efekt braku porozumienia z rządem, głównie w sprawie ochrony polskiej ziemi przed wykupem przez podmioty zagraniczne.

Share
d40ykhd

Lider Solidarności RI Jerzy Chróścikowski zapowiada, że rolnicy będą twardo domagać się rozmów z rządem. Decyzją prezydium rady krajowej tej organizacji, pikieta w stolicy przedłuży się o kolejne 10 dni. Zaznaczył, że związek ma zgodę na protest do końca lutego, teraz będzie się starał o zgodę do 10 marca.

- Uważamy, że protest musi być przedłużony, ponadto przygotowujemy ogólnopolską akcję protestacyjną, ta decyzja jest dzisiaj rozsyłana do struktur związkowych - poinformował szef rolniczej Solidarności. Jak zaznaczył, o formie akcji protestacyjnej media zostaną powiadomione "w stosownym czasie". Może jednak do niej nie dojść - "to zależy od rządu" - podkreślił.

Według Chróścikowskiego, minister rolnictwa Marek Sawicki zaprasza do rozmów, ale pod warunkiem likwidacji miasteczka namiotowego. - My miasteczka namiotowego nie zlikwidujemy do czasu, gdy pani premier nie spotka się z rolnikami i podpisze uzgodnienia - powiedział. Jak dodał, najważniejszą sprawą dla "Solidarności" RI jest uregulowanie obrotu ziemią, tak by nie trafiała w ręce cudzoziemców.

Obecnie przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów pikietuje około 100 osób. Jutro dalsze plany ma przedstawić druga manifestująca grupa związkowa - OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych.

Protest przed kancelarią premiera trwa od czwartku, ma charakter rotacyjny. Rolnicy ustawili przed KPRM kilka namiotów, jest także kuchnia polowa.

d40ykhd

Podziel się opinią

Share
d40ykhd
d40ykhd
Więcej tematów