Rolnicy już się szykują. "Robimy kolejny krok"
Wkrótce demonstracje rolników zmienią formę. - Pomysł jest taki, żeby tym razem uderzyć bezpośrednio w posłów - powiedział rolnik Mateusz Kulecki, który prowadzi swój kanał w serwisie YouTube.
Rolnicy zapowiadają kolejną akcję. Tym razem nie zamierzają jednak blokować dróg. 4 kwietnia protestujący planują udać się pod biura poselskie - poinformował serwis farmer.pl.
- Pomysł jest taki, żeby tym razem uderzyć bezpośrednio w posłów, bez względu na to, co uważają, czy będą mówić, że starają się uczestniczyć w rozmowach, że robią wszystko, żeby coś się zmieniło - powiedział rolnik Mateusz Kulecki, który prowadzi swój kanał w serwisie YouTube.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Uderzyli z zaskoczenia. Moment ataku na centrum dowodzenia Rosjan
- Robimy kolejny krok. Robimy to, o co prosi nas społeczeństwo. (...) Proponuję, żeby zabrać prezenty. Jeden taki, który budzi pozytywne emocje, czyli ziemniaczki, marchewki. A z drugiej strony worek obornika, wiadro gnojowicy - dodał.
Kulecki powiedział, że politycy "sami zdecydują, co dostaną". - Jeśli przyjadą, dostaną warzywa. Tylko od was, panowie i panie posłowie, senatorowie, zależy, co zobaczycie pod swoim biurem - oznajmił.
Podkreślił, że to rolnicy "mają wobec polityków wymagania". - Bez względu na to, czy poszczególni rolnicy głosowali akurat na was, czy nie, to wy jesteście ich reprezentantami. Wy powinniście działać w naszym interesie. Od was zależy, czy pokażecie nam wolę działania, czy skończy się tak, jak zawsze. (...) Dostaliście szansę. Niektórzy z was otrzymali kolejny mandat zaufania. Pokażcie, że naprawdę nie zależy wam tylko na stołkach - zaapelował.
Rolnik zaznaczył, że "wszystko zależy teraz tylko i wyłącznie od polityków". - To, czy będziemy ze sobą rozmawiać, czy będziemy musieli zdecydować się na mniej przyjemne kroki - oznajmił. - Spotykamy się w kwietniu pod waszymi biurami, wy otwieracie drzwi, zapraszacie nas na rozmowy o konkretach. Przygotujcie się - dodał.
Protesty rolników
Protesty rolników organizowane są w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej. Demonstrujący domagają się m.in. odstąpienia od przepisów Europejskiego Zielonego Ładu i uszczelnienia granic przed napływem produktów rolno-spożywczych spoza państw UE.
Zielony ład wprowadza wiele wytycznych, m.in. dla rolnictwa. Mają one umożliwić osiągnięcie w Europie neutralności klimatycznej do 2050 r. Chodzi m.in. o wprowadzenie bardziej ekologicznej i mniej emisyjnej produkcji oraz zmniejszenia użycia nawozów i środków ochrony roślin o połowę.
Czytaj więcej:
Źródło: Facebook/PAP/farmer.pl