PolskaRok nieważnych decyzji skarbowych

Rok nieważnych decyzji skarbowych

Decyzje wydane w ubiegłym roku przez
specjalne urzędy podatkowe były nieważne, bo wydały je organy,
które nie miały do tego prawa - pisze "Rzeczpospolita".

Tak wynika z pierwszych wyroków wojewódzkich sądów administracyjnych. Na razie znane są wyroki w dwóch sprawach, ale jest bardzo prawdopodobne, że tak będą orzekać i inne sądy - podaje dziennik.

Urzędy te zostały utworzone po to, by obsługiwać wybrane grupy podatników, przede wszystkim dużych. Ich klientami miały być banki, towarzystwa ubezpieczeniowe, wiele firm zarządzanych przez podmioty zagraniczne - informuje "Rzeczpospolita".

Od samego początku eksperci podatkowi wskazywali, że nawet jeśli duże urzędy skarbowe powstały 1 stycznia 2004 r., to przez pierwszy rok funkcjonowania będą miały niewiele do roboty. Zgodnie z prawem bowiem pierwsi podatnicy powinni przejść do nich dopiero od początku 2005 roku - podkreśla gazeta.

Ministerstwu Finansów najwyraźniej jednak zależało na czasie. chciało sukcesu i już jesienią 2003 r. zapraszało podatników do składania zawiadomień o zmianie właściwości naczelnika urzędu skarbowego. Resort działał wtedy bardziej metodą zaproszeń i komunikatów, chcąc zatuszować błąd legislacyjny - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Błąd jednak pozostał i dziś, gdy decyzje specurzędów trafiają do sądów, te stwierdzają ich nieważność. Z prostej przyczyny - wydały je organy, które nie miały do tego prawa. Zdaniem ekspertów wszystkie takie decyzje muszą być uznane za nieważne, choć w tym celu muszą być złożone stosowne wnioski - pisze dziennik. (PAP)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)