Trwa ładowanie...
d15paso
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rok 2015 jednym z najbezpieczniejszych w historii lotnictwa

• Raport DGAC: w wypadkach lotniczych na świecie zginęły 264 osoby
• W 2015 roku doszło do pięciu katastrof samolotów, to najmniej w historii
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rok 2015 jednym z najbezpieczniejszych w historii lotnictwa
(Wikipedia, Fot: Denniss)
d15paso

Rok 2015 należał do najbezpieczniejszych w historii lotnictwa cywilnego; w zaledwie pięciu różnego rodzaju wypadkach na świecie zginęły tylko 264 osoby - wynika z opublikowanego raportu francuskiej Dyrekcji Generalnej Lotnictwa Cywilnego (DGAC).

DGAC podaje, że pięć katastrof samolotów w ciągu roku to najniższa liczba w historii.

Chodzi o katastrofy: samolotu linii TransAsia na Tajwanie 4 lutego ub. roku (43 osoby zabite), Germanwings 24 marca we Francji (150 osób), Trigana Air Service 16 sierpnia w Indonezji (54 osoby), Aviastar Mandiri 2 października w Indonezji (10 osób) i zderzenie samolotu linii Ceiba International z maszyną Senegal Air, która 5 września spadła do Oceanu Atlantyckiego z siedmioma osobami na pokładzie.

d15paso

Linie Trigana Air Service oraz Aviastar Mandiri znajdują się na prowadzonej przez Unię Europejską czarnej liście przewoźników, których lotów nie mogą obsługiwać żadne unijne lotniska. Powodem jest nieprzestrzeganie przez te linie standardów bezpieczeństwa.

W zestawieniu nie wzięto pod uwagę katastrofy airbusa A321 rosyjskich linii MetroJet, który 31 października ub. roku runął na półwysep Synaj podczas lotu z Szarm el-Szejk do Petersburga, ponieważ chodziło o zamach terrorystyczny, a nie o wypadek. Nie uwzględniono także śmierci mechanika naziemnego na lotnisku w Bombaju, który zginął wessany do silnika odrzutowca.

Zdaniem dyrektora generalnego DGAC Patricka Gandila, zestawienie wypadków za ubiegły rok pokazuje, jak wielkie znaczenie w bezpieczeństwie ruchu lotniczego odgrywa czynnik ludzki. Było tak szczególnie w przypadku katastrofy airbusa A320 linii Germanwings lecącego z Barcelony do Duesseldorfu, do której nad francuskimi Alpami umyślnie doprowadził jeden z pilotów, cierpiący na problemy psychiczne.

d15paso

Podziel się opinią

Share

d15paso

d15paso
Więcej tematów