Trwa ładowanie...
george h. w. bush
+1

Rodzina Busha usłyszała kod. Tak dowiedziała się o najgorszym

Bliscy i przyjaciele o śmierci George'a H. W. Busha zostali powiadomieni kodem - ujawniła reporterka CNN Jamie Gangel. Chodzi o słowo używane przez pilotów na określenie doskonałych warunków do latania.

Share
Rodzina Busha usłyszała kod. Tak dowiedziała się o najgorszym
Źródło: PAP, fot: EPA/VINAI DITHAJOHN
d1uc671

Gangel wyjaśniła, że chodzi o skrót używany w lotnictwie do określenia czystości nieba: CAVU (Ceiling and Visibility Unlimited - pułap i widzialność bez ograniczeń). To nawiązanie do zamiłowania Busha do latania. Wszystko wskazuje na to, że kod został wcześniej ustalony z rodziną Bushów i przekazany przez jego współpracowników.

- George H. W. Bush miał w gabinecie tabliczkę ze skrótem CAVU, a jego rozwinięcie uznawał za swoje życiowe motto - mówiła dziennikarka CNN.

Warto przypomnieć, że 90. urodziny 41. prezydent USA uczcił skokiem ze spadochronem. Bush senior był ostatnim prezydentem USA, który osobiście uczestniczył w działaniach II wojny światowej. Wyskoczył z samolotu ze spadochronem, gdy dokonując ataku bombowego, został zestrzelony nad Pacyfikiem przez Japończyków w 1944 r.

Bush zmarł o godz. 22:10 czasu środkowoamerykańskiego (5:10 czasu polskiego).

d1uc671

O śmierci polityka oficjalnie opinię publiczną powiadomił w oświadczeniu rzecznik prasowy rodziny Jim McGrath. "Jeb, Neil, Marvin, Doro i ja ze smutkiem ogłaszamy, że po 94 godnych podziwu latach zmarł nasz ojciec. George H.W. Bush był człowiekiem o najsilniejszym charakterze i najlepszym ojcem, o jakiego syn czy córka mogą prosić" - głosi treść oświadczenia.

George H. W. Bush w tym roku dwukrotnie przebywał w szpitalu: w kwietniu z powodu infekcji, a w maju z uwagi na niskie ciśnienie. Kilka lat temu Bush ujawnił, że cierpi na chorobę Parkinsona.

Rzecznik rodziny zapowiedział, że szczegóły dotyczące uroczystości pogrzebowych zostaną przekazane tak szybko, jak to możliwe.

d1uc671

Polityk sprawował urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych w latach 1989-1993. Wcześniej przez osiem lat był wiceprezydentem. Jest ojcem George'a W. Busha, który zasiadał w Białym Domu w latach 2001-2009, oraz Jeba Busha, byłego gubernatora Florydy.

Był dwa razy w Polsce

George H. W. Bush popierał Michaiła Gorbaczowa i próbował przeciwdziałać rozpadowi Związku Radzieckiego, ale po rozwiązaniu ZSRR i powstaniu Wspólnoty Niepodległych Państw uznał nowe suwerenne państwa. Zabiegał o pokojowe relacje z Rosją i podpisał dwa rosyjsko-amerykańskie układy o redukcji zbrojeń.

Prezydent był doceniany w Polsce, którą dwukrotnie odwiedził. W 1995 r. otrzymał prezydencki Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, a w 2005 r. nagrodę im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego za "wkład w obalenie komunizmu i odzyskanie przez Polskę niepodległości".

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Debata WP na 100-lecie niepodległości

d1uc671

Podziel się opinią

Share
d1uc671
d1uc671
Więcej tematów